Haberler

Bu Sahilde; İstanbul Modern Sinema Açıkhava Gösterimleri

sahilde_1649_5187829

İstanbul Modern Sinema, Yeni Mimarlık Programı etkinlikleri kapsamında üç gün sürecek bir açıkhava gösterimi programı hazırladı, gösterimi yapılacak olan filmler ise içinden deniz geçen eski Türk filmleri…

İstanbul Modern’in bahçesine kurulacak açık hava sinemasında her akşam farklı bir film gösterimi gerçekleşecek.

İstanbul Modern’in resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre seçilen filmlerin ortak noktası “İstanbul’un su yolları, rıhtımları ve sahillerinin bu filmlerin öyküsüne özgün ve dokunaklı bir mekân kurgusu kazandırmış, karakterlerin içinde bulunduğu duygusal dünyaya görsel karşılık yaratmış olmaları.”

Etkinlik Programı ise şu şekilde;

Boğaziçi Şarkısı, 2 Temmuz Perşembe, 21.30
Yalnızlar Rıhtımı, 3 Temmuz Cuma, 21.30
Tophaneli Ahmet, 4 Temmuz Cumartesi, 21.30

Film gösterimleri Türkçe ve altyazısız olarak yapılacaktır.
(İstanbul Modern Sinema gösterim ücreti: 10 TL)

BOĞAZİÇİ ŞARKISI, 1966

Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 100” | Türkçe

Yönetmen:Nejat Saydam

Oyuncular:Selda Alkor, Tamer Yiğit, Atıf Kaptan, Adnan Şenses

İstanbul’a gezmeye gelen bir grup kız öğrenci, öğretmenleri Vildan Hanım’ın nezaretinde “herkesi sarhoş eden” Boğaziçi’ni gezmeye başlarlar. Son derece eğlenceli geçen bu gezide, şehirli gençlerden oluşan bir başka grup da onlara eşlik etmektedir. Ancak bu güzel saatler beklenmedik bir deniz kazası ile sona erer. Denize düşen Mine ile onu kurtaran yakışıklı Tarık arasında ateşli bir aşk başlar. Filmin ilk 20 dakikası, izleyiciyi o döneme ait müziklerin art arda çaldığı bir potpuri eşliğinde İstanbul turuna çıkarır. Belge niteliğindeki İstanbul manzaralarının süslediği bu melodram, görsel başarısı kadar Tanju Okan’ın müzikleriyle sanki Boğaziçi’ne adanmış bir müzikal niteliğinde olmasıyla da önem teşkil ediyor.

YALNIZLAR RIHTIMI, 1959
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 113’ | Türkçe
Yönetmen: Ö. Lütfi Akad
Oyuncular: Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Turgut Özatay, Melahat İçli

Kaptan Rıdvan limanlarda huzur bulan yalnız bir adamken, bar sahibi Ali’nin himayesinde yaşayan Kontes Güner ile tanışır. Umudunu kaybetmiş bir karakter olan Güner’in peşini ise Ali kolay kolay bırakmayacaktır. Karamsar bir dünyanın içine düşen karakterlerin halet-i ruhiyeleri, sisler içinde bir İstanbul’un köhne yerlerinde geçen mekân kurgusunda karşılık bulur. Atilla İlhan’ın senaryosunu yazdığı filmde, Fransa’da ortaya çıkan şairane gerçeklik akımından esintiler görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Çolpan İlhan’ı da andığımız film, şu anda “KATI OLAN HER ŞEY”in bulunduğu mekânda çekilmiş olmasıyla da dikkat çekici.

TOPHANELİ AHMET: BİR AŞK HİKAYESİ, 1971

Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 87” | Türkçe

Yönetmen:Sırrı Gültekin

Oyuncular:Kadir İnanır, Münir Özkul, Nükhet Egeli, Melek Görgün, Suna Pekuysal

Taksi şoförlüğü yapan Tophaneli Ahmet, rüyasında gördüğü Hülya’ya aşk olur. Tesadüf eseri abisinin tamir ettiği lüks arabalardan biriyle gezintiye çıktıkları gün, hayallerindeki kadını bularak Hülya ile gerçekten tanışır ve aşık olur. Ancak Hülya, kendini inşaatçı zengin bir iş adamı olarak tanıtan bir sahtekarla evlenmek üzeredir. Hülya’ya gerçekten aşık, fakir genç Ahmet ile sahtekar damat adayı arasında heyecan dolu bir çekişme yaşanacaktır. 1970’ler İstanbulu’nun sahil ve adalarının yanı sıra, Sultanahmet Meydanı ve Rumeli Hisarı gibi birçok tarihi yeri görme şansı bulacağınız film, eğlenceli bir romantik komedi.

İrem Güller

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Michael Keaton Çizgi Roman Uyarlaması “Imagine Agents”ta Rol Alacak

Sonraki yazı

La Prima Cosa Bella (2010)