Bi'DünyaHaberler

Leon Russell Hayatını Kaybetti

Birçok müzisyeni etkileyen, Elton John’un şarkıcı, piyanist ve söz yazarı olarak en çok ilham aldığını söylediği müzisyenlerden biri olan ABD’li piyanist Leon Russell 74 yaşında hayatını kaybetti.

rs-201864-gettyimages-179352426

1970’ler Amerikasında başlayan müzik yolculuğuna 74 yaşında son veren Russell, dört ay önce bir kalp ameliyatı geçirmişti. Hayatı boyunca 35 ayrı albüm yapan Lean Russell, “A Song For You” ile adını geniş kitlelere duyurmuştu. Hatta bu şarkı Neil Diamond, Ray Charles, The Carpenters, the Temptations, Aretha Franklin ve Willie Nelson tarafından da yorumlanmış, oldukça popüler olmuştu. “Tight Rope” ve “Lady Blue” gibi hit olan şarkıların da altında imzası bulunan piyanist, kendi adını taşıyan 1970 tarihli ilk stüdyo albümünde John Lennon, Ringo Starr ve George Harrison ile birlikte çalmıştı.

Elton John ise Leon Russell ile 2010’da “The Unity” albümünü çıkarmıştı. Albüm, yine aynı sene Rolling Stone dergisinin en iyiler listesinde 3. sırada yer almıştı.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz