Haberler

Saraybosna Film Festivali Başladı, Festivalde Türkiye’den 2 Yönetmen Var

24. Saraybosna Film Festivali başladı. Nuri Bilge Ceylan’ın onur konuğu olduğu festivalde Osman Nail Doğan da ilk filmiyle yarışacak.

Bu yıl 10 – 17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 24. Saraybosna Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan onur konuğu olarak yer alıyor ve festivalde kendisine özel bir saygı programı yapılıyor. Festivalin gelenekselleşen ve her yıl onur konukları için düzenlenen ‘’Tribute to’’ bölümünde, Nuri Bilge Ceylan’ın filmleri ve fotoğraflarından oluşan özel bir program ziyaretçilerle buluşuyor.

Açılışını Pawel Pawlikowski’nin bu yıl Cannes’da en iyi yönetmen ödülü aldığı filmi ‘’Cold War’’ ile yapan festivale, Türkiye’den katılan bir diğer isim de Osman Nail Doğan. Genç yönetmenin ilk filmi ‘’Güvercin Hırsızları’’ dünya gösterimini yapacak ve festivalin ana yarışma bölümünde ödül almak için yarışacak. Asghar Farhadi’nin jüri başkanlığını yaptığı festivalin ‘’In Feature’’ bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ‘’Ahlat Ağacı’’ gösterime girerken, Aida Begić’in Türkiye ve Bosna Hersek ortak yapımı ‘’Bırakma Beni’’ isimli filmi de bu bölümde izleyiciyle buluşacak. Kısa film ve belgesel ödüllerinin de yer aldığı festivalde ayrıca sinema öğrencilerini destekleme amacıyla özel bir gösterim ve ödül programı bulunuyor.

Saraybosna Film Festivali ile İlgili Bilgiler

4 yıllık kuşatmanın son günlerinde, 1995 yılında, Obala Art Centar tarafından sivil toplumu tekrar canlandırmak ve savaşın yarattığı yıkım ve acıları bir nebze olsun hafifletmek amacıyla düzenlenmeye başlanan ‘’Saraybosna Film Festivali’’ 24. yılına girerken bölgenin en önemli festivallerinden biri olmayı başardı. Uluslararası film festivali niteliği kazanan festival; özellikle Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Yunanistan, Gürcistan, Macaristan, Kosova, Makedonya, Malta, Moldovya, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Türkiye’nin içinde bulunduğu Güney-Doğu Avrupa bölgesinin sinema dünyasına odaklanıyor.

 

Mustafa Özyurt

Mustafa Özyurt

1981 yılının Eylül ayında Mersin’de doğdu. Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Stephen King'in The Boogeyman'ı Beyazperdeye Uyarlanıyor

Sonraki yazı

Kısmet, Sevgilim: İlk Şarkı Bu Hafta Çarşamba'da