Soundtrack

Soundtrack / Sakızların aşkı adına: The Virgin Suicides (1999)

SenThe Virgin Suicidesaryosu, Jeffrey Eugenides’in yazdığı bir kitaptan esinlenilmiş olan The Virgin Suicides (1999), Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın ilk uzun metraj filmi olarak dikkatleri çekmişti. Coppola’nın “The Lisbon Sisters” adı ile çektiği ancak vizyona gireceği zaman adını “The Virgin Suicides” olarak değiştirdiği, Amerikan halkının muhafazakar yapısını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren filmin müziklerini ünlü Fransız müzik grubu AIR üstlenmişti. Grup, Playground Love’ı hazırlarken muhtemelen filmin tuhaf, gizemli havası ile filmdeki karakterlerin sıkışmış dünyasını dikkate alarak yola çıktı. Ortaya çıkan eser bir yandan sizi bu garip dünyaya çekerken ilginç bir şekilde bir yandan da Air grubunun diğer birçok şarkısı gibi rahatlatıyor.

Filmin soundtrack albümünde Bathroom Girl, Highschool Lover, Dead Bodies gibi oldukça başarılı şarkılara imza atan AIR’in, intiharlara özendirdiği gerekçesi ile bazı eyaletlerde gösterimi yasaklanan film kadar dikkat çeken çalışması ise Playground Love olmuştur.

Alternatif akustik çalışmaları ile dikkatleri çeken ve Grammy ödüllü bir başka Fransız müzik grubu Phoenix de Playground Love‘ı 2009 yılında yorumlamıştır.

Fil’m Hafızası, sakızların aşkını konu alan klibi ile Air’den Playground Love’u ve ardından Phoenix’ten akustik versiyonunu sunar…

 

Air – Playground Love (Video Clip)

Phoenix – Playground Love (Live)

Okan Köroğlu
Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.