Vizyon

4 Ocak’ta Vizyonda

 Girl

Yönetmen: Lukas Dhont

Oyuncular:   Victor Polster, Arieh Worthalter, Katelijne Damen, Valentijn Dhaenens

Tür: Dram

Süre: 109′

Cannes’ın En İyi İlk Film’i seçilen Kız, Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yaptı ve başta Altın Kamera olmak üzere birçok ödül kazandı. Kız, profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’nın hikâyesini anlatıyor. Lara, bir yandan ergenliğin getirdiği huzursuzlukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bale eğitimindeki zorlukları aşmaya çalışıyor. Yönetmen Dhont, “böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimim konusu olmalı” diyerek 2009’da Belçika’da bir gazetede okuduğu haberden yola çıkmış. Kız, Oscar and the Wolf’un “Strange Entity” şarkısına çektiği kliple de tanınan Dhont’un yönettiği ilk uzun metrajlı film.

3 Faces

Yönetmen: Jafar Panahi

Oyuncular: Behnaz Jafari, Jafar Panahi, Marziyeh Rezaei, Maedeh Erteghaei, Narges Del Aram

Tür: Dram

Süre: 100′

Jafar Panahi’nin son filmi Üç Hayat, ailesinin konservatuara gitmesine izin vermediği genç bir kızın Instagram’dan paylaştığı bir videoyla açılıyor. Bir intihar girişimini gösteren videoyu izleyen Panahi ve ünlü oyuncu Behnaz Jafari genç kıza ne olduğunu öğrenmek için harekete geçiyorlar. Panahi ev hapsinde çektiği filmlerinin devamı niteliğinde olan Üç Hayat’ta, devrim öncesi, günümüz ve gelecek üzerinden işlediği üç kadının hikâyesinin peşinden gidiyor ve ülkesindeki toplumsal hayatı tartışıyor.

Wildlife

Yönetmen: Paul Dano

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan, Bill Camp

Tür: Dram

Süre: 105′

Torino Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülüyle dönen YANGIN YERİ’nin başrollerini ünlü oyuncular Carey Mulligan ve Jake Gyllenhaal paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda Paul Dano’nun oturduğu filmin konusuysa şöyle: 14 yaşındaki Joe, ev hanımı bir anne (Jeanette) ve golf oyuncusu bir babanın (Jerry) tek çocuğudur. Bir gün Kanada sınırında, evlerine çok da uzak olmayan ormanlık bir bölgede kontrol altına alınamayan bir yangın çıkar. O sırada işinden kovulan ve bir anlamda hayattaki amacını kaybeden Jerry, karısını ve oğlunu arkasında bırakarak yangını söndürmeye giden ekibe katılır. Babasının yokluğunda birdenbire yetişkin rolü üstlenmek zorunda kalan Joe, bir yandan da annesinin çaresizliğine ve aileyi ayakta tutma çabasına tanık olacaktır.

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz