Haberler

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri Başlıyor!

Bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul Sessiz Sinema Günleri 5-9 Aralık tarihleri arasında ‘’Teknoloji’’ ana temasıyla gerçekleşecek.

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, geçmiş senelerde olduğu gibi bu sene de sessiz sinemanın eşsiz örneklerini sinemaseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Festivalde, başta teknoloji olmak üzere restorasyon, korumacılık ve dijitalleşme gibi pek çok günümüz popüler konuları ele alınıyor.

Festival kapsamında gerçekleşecek sinema günlerinin ”Diva Filmleri” bölümünde Danimarka asıllı oyuncu Asta Nielsen’ın filmleri gösterilecek. Programda her yıl olduğu gibi sessiz sinema döneminin vazgeçilmez isimleri Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın herkesi güldürecek filmleri ve ilk yılından itibaren özenle hazırlanan “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler” bölümünün tarihsel açıdan eşsiz birer belge niteliği taşıyan filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde ayrıca; Polonya’da bulunan ve geçen yıl restore edilen 1929 Alman yapımı bir Sherlock Holmes uyarlaması Hund der Baskervilles (Baskervillerin Köpeği); Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’den 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) ve bu yıl ilk kez Sovyet sinemasından 1928 yapımı Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı  / Fragment of an Empire) gibi önemli fakat az bilinen yapımlar da gösterilecek.

Bu sürece ayrıca, başta Stephen Horne ve Frank Bockius olmak üzere pek çok değerli müzisyen de canlı olarak eşlik edecek.

5 gün boyunca gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne; Akbank Sanat Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Sineması ve bomontiada ALT ev sahipliği yapıyor. Ayrıca festival T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısı, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığıyla gerçekleşecek.

Film listesi ve detaylar için,  www.sessizsinemagunleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Biletler ise, Biletix’te satışta!

Yorum yaz