Haberler

9. İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ FİLMLERİ KISA FİLM YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI

2011’den beri gerçekleştirilen İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, 9. kez ödüllerini dağıtmaya hazırlanıyor.

9. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, sinema eğitimi alan ya da sinemaya gönül vermiş üniversiteli gençlere, ürettikleri filmlerle kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratmayı, üretimlerini paylaşmalarına olanak sağlamayı ve ödül alan filmleri desteklemeyi amaçlıyor. Yarışma ayrıca, geleceğin sinema yönetmenlerinin yetişmesine ve keşfedilmesine de ön ayak olmayı hedefliyor.

Bu yıl da Belgesel ve Kurmaca alanında olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak yarışmanın ödülleri, Bekir Okan Sanat, Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek bir törenle 30 Nisan 2019 tarihinde sahiplerini bulacak.

Yarışmaya başvuran filmler, ön jürinin seçiminden sonra yönetmen, görüntü yönetmeni, sinema yazarı, oyuncu ve akademisyenlerden oluşan asıl jüri tarafından değerlendirilecek. Geçtiğimiz sekiz sene boyunca bir ulusal öğrenci kısa film yarışması olarak bini aşkın film başvurusunun gerçekleştiği İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması, bu sene geçen yıl olduğu gibi Kısa Film Festivali kapsamında yer alacak. Festival kapsamında ayrıca finale kalan filmlerin gösterimleri ve yönetmen söyleşileri, Türkiye’de Sinema Eğitimi konulu bir panel ve Kısa Filmde Renk Düzenleme (Color Correction) atölyesi de gerçekleştirilecek. Bu yıl festivalde ayrıca Short by Short tarafından desteklenen FilmYAP! Atölyesi ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği kısa film seçkisi de yer alıyor.

Kurmaca ve Belgesel kategorilerinde sahiplerini bulacak olan birincilik ve jüri özel ödüllerinin yanı sıra bu yıl yine yarışma kapsamında bir Sony Professional özel ödülü de verilecek ve kısa film yönetmenlerinin teknik anlamda da desteklenmesi ve gelecek projeleri için teşvik edilmesi sağlanacak. Bunun yanında Kısa Film Yönetmenleri Derneği de en iyi kısa film yönetmeni ödülü verecek.

9. İstanbul Okan Üniversitesi Öğrenci Filmleri Kısa Film Yarışması başvuruları 08 Nisan 2019 tarihine kadar Filmfreeway.com sitesi üzerinden yapılacak. Festivalle ilgili diğer bilgilere ve şartnameye ise www.okan.edu.tr/kisafilm adresi üzerinden ulaşabilir.

Başvuru için: https://filmfreeway.com/IstanbulOkanUniversityShortFilmFestival

Festival bilgileri için: www.okan.edu.tr/kisafilm

İrem Naz Güvel
1990 yılında İstanbul’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Küçükken tiyatrocu olacağım diye tutturdu. Bu alanda faaliyetlerini sürdürürken yönünü sinemaya çevirdi ve önünü alamadı. İş hayatında 1 kanal ve 2 yayınevi bulundurarak editörlük yapıyor. Buffy the Vampire Slayer hastası ve hakkında 7/24 konuşma potansiyeline sahip.

Yorum yaz