Haberler

Alfonso Cuarón ve Guıllermo del Toro’dan Oscar’a Tepki

Alfonso Cuarón ve Guillermo del Toro, Akademi Ödülleri’nin “En İyi Sinematografi” ve “En İyi Kurgu” ödüllerini reklam arasında verecek olmasına tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Akademi, töreni 3 saatten az sürede yayınlamak ve geçmiş yıllarda düşen reytinglerini toparlamak için “En İyi Kurgu“, “En İyi Sinematografi“, “En İyi Saç ve Makyaj” ve “En İyi Kısa Film” kategorilerindeki ödülleri reklam arasında vereceğini ve kazananların konuşmalarını daha sonra yayınlayacağını açıkladı.

Birçok kişi bu yeni karara tepkilerini dile getirdi. Bu kişiler arasında bu yıl Roma ile Oscar yarışına dahil olan Alfonso Cuarón da var. “Sinema tarihinde eserler ses, renk, hikaye, oyuncular ve müzik olmadan var oldu. Ama sinematografi ve kurgusuz hiçbir film var olmadı” diye bu kararı kınadı.

Geçtiğimiz yıl Shape of Water ile “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” dallarında Oscar sahibi olan Guillermo del Toro ise sinematografi ve kurgunun sinemanın kalbi olduğunu dile getirdi.

“En İyi Popüler Film” kategorisinde ve reklam arasında 4 dalda ödülün verileceği bu yılki Oscar ödülleri, 24 Şubat gecesi sahiplerini bulacak.

İrem Naz Güvel
1990 yılında İstanbul’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Küçükken tiyatrocu olacağım diye tutturdu. Bu alanda faaliyetlerini sürdürürken yönünü sinemaya çevirdi ve önünü alamadı. İş hayatında 1 kanal ve 2 yayınevi bulundurarak editörlük yapıyor. Buffy the Vampire Slayer hastası ve hakkında 7/24 konuşma potansiyeline sahip.

Yorum yaz