Haberler

Fol Sunar: Belleğin Topoğrafyası Film Gösterimi

Fol Sinema, Mayıs programında Belleğin Topoğrafyası adlı bir seçkiyle Madansky’nin E42 ve Devotion filmlerini yönetmenin katılımıyla gösteriyor.
yJ3lzYZwYeaqLmCAjLNI6ALQPpv
Cynthia Madansky otuz  yıldır film, video ve resim üreten Amerikalı bir sanatçı. Fimlerinde otobiyografi, etnografik gözlemler, kinayeler, anlatılar, dans ve performanstan yararlanan sanatçı kimlik, milliyetçilik, sınırların aşılması ve yer değiştirme gibi kültürel ve politik konuları kişisel tanıklık ve deneyimi ön planda tutarak ele alıyor.
Roma ve İstanbul. Kentlerin taş sokaklarında, rüzgarda sallanan ağaçlara, mekânın belleğine ve belleğin mekânına sinmiş kolektif hafızanın belirtilerini 16mm kamerası ile sunuyor Cynthia Madansky.
E42
Yön. Cynthia Madansky
33’ / 2015 / İtalyanca & Türkçe Altyazılı
E42, 1942 Dünya Fuarı ve faşizmin yirminci yılını kutlamak için Mussolini tarafindan tasarlanmış modern bir Roma manzarasını keşfe çıkıyor.  Başta faşist rejimin kamusal ve kolektif eylemleri için anıtsal bir alan olarak tasarlanan mekanların açılışı hiçbir zaman gerçekleştirilememiş. Savaş sonrasında yeniden düzenlenen 420 alan bugün tamamlanamamış ve geçici, boş ve sessiz, anıtsal ve görkemli bir manzaranın zamansız ruhunu sunuyor.
Devotion
Yön. Cynthia Madansky
34’ / 2003 / İngilizce & Türkçe Altyazılı
İstanbulun ihtiyatlı ve minimal bir gezi günlüğü. Yabancı, bir otel odasından diğerine taşınarak bir ilişkinin çözülmesi üzerine düşünüyor ve aynı anda İslam’a ve seküler milliyetçiliğe adanmış bu şehirde,  bu adanmışlığın ritüellerindeki şiddet ve zaafta bir sığınak buluyor.
Zaman: 20 Mayıs, Cuma / 18:00
Mekân: Aynalıgeçit / Meşrutiyet Cad. Avrupa Pasajı No: 8 Kat: 2 Galatasaray
Etkinlik ücretsiz ve herkese açıktır.
Yer sınırlı olduğu için yer ayrılmalıdır.
Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için buraya bakabilir veya [email protected] adresine mail atabilirsiniz.
Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

5 Dakikada Beşiktaş Kısa Film Yarışması Devam Ediyor

Sonraki yazı

Sinemadan Televizyona Uzanan Bir Bora Tekay Söyleşisi