Haberler

Hollywood’da cinsiyet eşitsizliği: Filmlerde kadınların replikleri erkeklerden az

Güney California Üniversitesi’nin araştırmasına göre popüler Hollywood filmlerinde kadınlar, LGBT’ler ve beyaz olmayan karakterler beyaz ve heteroseksüel karakterlere göre oldukça az yer buluyor.

hollywood

güney California Üniversitesi’ne (USC) bağlı Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu’nun yaptığı araştırmaya göre 2007 ile 2014 yıllarında izleyiciyle buluşan en popüler 700 Hollywood filminde kadınlara, LGBT’lere ve beyaz olmayanlara dönük ciddi bir ayrımcılık göze çapıyor.

Söz konusu her yıl için 100’er filmin incelendiği araştırmada kadınların filmlerde yer alan diyalogların üçte birinden daha azında yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

USC ayrıca sinema sektöründeki cinsiyet eşitsizliği konusunda olumlu yönde ilerleme olmadığını da ortaya koydu. 2007 yılının popüler 100 filminin yalnızca 20’sinde kadın başrol oyuncuya yer verilirken 2014 yılında da oran %21’de kaldı.

Shelter_170511

Kamera arkasında da durum pek iç açıcı görünmüyor. 2014 filmlerinin yalnızca ikisi kadın yönetmenler tarafından çekilirken, 2007’de 100 popüler filmin yalnızca üçünü kadın yönetmenler çekti.

USC’nin Medya, Çeşitlilik ve Sosyal Değişim İnisiyatifi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise 2014’ün en popüler 100 filminde yer alan karakterlerin %73.1’i beyazken, %4.9’u Latin, %12.5’i siyah, %5.3’ü ise Asyalı. Filmlerde 45 yaşın üzerinde kadın karaktere ise rastlanmıyor.

Kaynak: Sol Portal

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sen Sus, İllüstrasyonların Konuşsun Ruben Ireland

Sonraki yazı

Jake Gyllenhaal, Boston Maratonu'nun Bombalanmasını Konu Edinen Filmde Yer Alabilir