Haberler

Kalandar Soğuğu Ödüle Doymuyor!

Mustafa Kara imzalı “Kalandar Soğuğu”, Antalya’nın ardından Fransa’daki Festival Premiere Plans’den jüri özel ödülüyle döndü.

1447268997604

Doğa, insan ve hayvan ilişkisinin şiirsel bir portresi olan ve Karadeniz’in yeşilliklerle bezenmiş masalsı atmosferinde geçen Kalandar Soğuğu, Festival Premiere Plans D’angers’den jüri özel ödülüyle döndü. Jüri başkanı ödülü filmin yönetmeni Mustafa Kara’ya takdim ederken “Pek çok sahnesiyle yıllarca aklımızdan çıkmayacak, bu masalsı film jüri üyelerini derinden etkiledi” yorumunu yaptı. Dünya prömiyerini Tokyo Film Festivali’nde yapan film, Bryan Singer başkanlığındaki jüri tarafından “En İyi Yönetmen” ve “Wowow En İyi Film Ödülü“ne de layık görülmüştü.

Gösterildiği festivallerde jürinin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan filmin konusu ise şöyle: Karadeniz’in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet’in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin’de gerçekleştirilecek boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan arasındaki ilişkinin yansımalarını görmek mümkün.

Kalandar Soğuğu ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali’nin proje destek bölümü Köprüde Buluşmalar ile başlamıştı. TRT’nin yanı sıra Kültür Bakanlığı ve Avrupa Birliği sinema fonu Eurimages’ın da desteklediği Kalandar Soğuğu’nun Eylül 2016’da vizyona girmesi bekleniyor.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Bryan Singer, "Denizler Altında 20 Bin Fersah"ı Beyazperdeye Uyarlıyor!

Sonraki yazı

Le Amiche (1955)