Haberler

‘Kayıp’ Georges Méliès Filmi Ortaya Çıktı

Sinema tarihinin önemli isimlerinden biri olan Georges Méliès’nin kayıp olduğu sanılan 1904 yapımı Match de Prestidigitation filmi bulundu.

e650fe6be5905f6d76d1bb6d05b06bcf

Özellikle film efektleri konusunda sinema tarihinin önde gelen isimlerinden olan, 1896 ile 1912 yılları arasında yüzlerce film çeken Georges Méliès‘nin kayıp sanılan filmi Çek Ulusal Film Arşivi‘nde bulundu. İki dakikalık sessiz filmin, başka bir film adı altında etiketlendiği ve bağışçısının belli olmadığı ortaya çıktı.

Sinema tarihindeki ilk bilim-kurgu filmi olarak kabul edilen ve yönetmenin en ünlü filmleri arasında yer alan Le Voyage Dans Le Lune (Aya Seyahat) de Çek arşivlerinde bulunan 22 Georges Méliès filmi arasında.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Yeni Film Fonu'na Başvurular Başladı

Sonraki yazı

Filmekimi 2016 İzlenimleri - Clash (Esthebak): “Hangimizin Kimden Olduğu Anlaşılmaz Ki!"