Fil'm Hafızası
Haberler

Körfez Avrupa’dan Jüri Özel Ödülü İle Döndü!

Körfez Avrupa'dan Jüri Özel Ödülü İle Döndü!

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yapan ilk uzun metrajlı filmi KÖRFEZ, Linz’te gerçekleştirilen Crossing Europe Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” kazandı.

2004 yılından beri Nisan ayında Avusturya’nın Linz kentinde düzenlenen festival güncel ve sosyo-politik meselelere eğilen auteur filmlere kapılarını açıyor. Dün gece gerçekleşen ödül törenine yeni filminin çekimlerinde olduğu için katılamayan yönetmen Emre Yeksan teşekkür konuşmasını video mesaj ile yolladı. Konuşmasında festivale, jüriye, ekibine ve filmi izleyen herkese teşekkür eden Yeksan’ın, istos film yapımcılığında, Biennale College – Cinema 2017/18 programı destekli yeni filmi YUVA’nın çekimleri devam ediyor. YUVA, programa Türkiye’den katılan ilk proje.

Yönetmen Emre Yeksan’ın senaryosunu kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke ile birlikte kaleme aldığı KÖRFEZ dünya prömiyerini 74. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yapmıştı. 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali‘nden Jüri Özel ödüllerini kazanan KÖRFEZ, en son Nisan ayında 37. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma FIPRESCI ödülünü layık görüldü.

 

 Festivaller & Ödüller

Venedik Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası (Dünya prömiyeri)

Uluslararası Adana Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

Hamburg Film Festivali – Resmi Seçki

São Paulo Uluslararası Film Festivali – Yeni Yönetmenler Yarışması

Ulusal Yarışma – En İyi Senaryo Ödülü

Sevilla Film Festivali – Yeni Dalgalar

Exground Film Festivali – Açılış Filmi

Gezici Festival

Tiflis Uluslararası Film Festivali – Uluslararası Yarışma

Rotterdam Uluslararası Film Festivali – Bright Future

Prag Uluslararası Film Festivali – Balkan Echoes

İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü

Münih Türk Film Günleri

MOOOV Belçika Film Festivali 2018

Crossing Europe Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

 KÖRFEZ, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Berlin Film Festivali’nin World Cinema Fund, İsviçre’den Visions Sud Est ve Yunanistan Film Merkezi’nin yapım destekleri ve BluTV‘nin katkılarıyla gerçekleşti.

KÖRFEZ’in yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu’nun önceki projesi Ziya Demirel’in kısa filmi Salı (2015), Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştı. EAVE 2016 yapımcılarından Aslanoğlu’nun, istos film bünyesindeki diğer projeleri, Nazlı E. Durlu’nun Zuhal ve Ziya Demirel’in Ela ve Hilmi, geliştirme aşamasındadır.

EAVE yapımcılarından C. Aslı Filiz (Bir Film), Almanya’dan Dirk Engelhardt (Kundschafter Filmproduktion) ve Yunanistan’dan Maria Drandaki (Homemade Films) Körfez filmin ortak yapımcıları.

 

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir