Haberler

Oyuncular Sendikası: “Sorumsuz Gazete Haberlerini Kınıyoruz”

Oyuncular Sendikası, oyuncuların medyada eleştiri konusu olmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

osendika

Sendikanın kendi internet sitesi üzerinden yayınladığı açıklama şöyle:

“Oyuncular Sendikası olarak; 4 Kasım 2015 tarihli Sabah Gazetesi’nin bazı oyuncuları Twitter’daki paylaşımları nedeniyle hedef göstermesini ve itibarsızlaştırmaya çalışmasını sorumsuz gazetecilik olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz.

‘Oyuncuları hedef alan, bu tarz nefret ve kutuplaştırmaya yönelik gazeteciliğin, zedelenmiş olan toplumsal barışı yeniden inşa etmek yerine olumsuz duyguları köpürtmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır. Düşünce ve ifade hürriyeti Anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır.

Ayrıca Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde yer alan Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. Gazeteci; her türden şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtan yayın yapamaz.’ cümlelerini de hatırlatmak isteriz. Söz konusu tweet’ler tamamen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kamuoyu ile paylaşılabilir niteliktedir. Oyuncular Sendikası olarak milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, cinsel yönelim, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm meslektaşlarımızın yanındayız. Sabah Gazetesi’ni yapıcı, olumlu ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

 

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Uluslararası Antalya Film Festivali’ndeki Filmler Belli Oldu

Sonraki yazı

Avrupa Film Ödülleri Adayları Belli Oldu