Bi'DünyaHaberler

Pera Müzesi’nde İki Yeni Sergi!

Sanatın İstanbul’daki vazgeçilmez adresi Pera Müzesi, iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. Video sanatının önemli örneklerini bir araya getiren “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” ile sanatseverleri Türk resminin tarihinde zaman yolculuğuna çıkaran “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü” sergileri, 7 Şubat 2016 tarihine dek keşfedilmeye açık olacak.

1447666583_Largen_and_Bread__Bu_Bir_A__k___ark__s___De__il__Karakterden_Esinlenme___video__2013__Javier_Largen___in_izniyle

Pera Müzesi’nin 25 Kasım’da başlayacak yeni sergilerinden ilki,1960’lardan günümüze pop müzik ile video sanatı arasındaki ilişkinin izini süren “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi” sergisi. Hem biçimsel, hem de kavramsal açıdan pop ve rock ikonografileriyle bağlantılı olan, video sanatı ve deneysel film tarihinin önemli eserlerine yer veren serginin küratörlüğünü Salamanca Üniversitesi Öğretim Üyesi Javier Panera yapıyor. Sergide, aralarında Nam June Paik, Andy Warhol, Yayoi Kusama, Vito Acconci ve John Baldessari gibi öncü sanatçıların da bulunduğu 28 sanatçının 26 yapıtı yer alıyor.

1447666766_Hamit_G__rele__N____tarihsiz__Tuval___zerine_ya__l__boya__38_x_55_cm__Lucien_...

Pera Müzesi’nin üçüncü katında sergilenen “Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü”nün küratörlüğünü ise Ahu Antmen üstleniyor. Sergi, 20. yüzyılın başında gizli saklı ve tek tük, Cumhuriyet döneminde ise yoğun olarak üretilen nü resimlerin izini sürerek ressamların, çıplaklığın sanatsal temsillerine karşı var olan kültürel direnci aşma çabalarına odaklanıyor. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş sürecine ve günümüze dek süregelen muhafazakârlık-modernlik ikileminde çıplaklık olgusunun simgesel bir anlam kazandığını gözler önüne seren sergi 7 Şubat 2016 tarihine kadar görülebilir.

Sanatın, sanatçının ve sanatseverlerin değişmez adreslerinden olan Pera Müzesi’ni Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-19:00 arası, Pazar günleri ise 12:00- 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Cuma günleri müzeyi hem daha uzun süre hem de 18:00-22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezmek mümkün.

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz