Haberler

Peter Jackson’ın 1. Dünya Savaşı Belgeselinden İlk Görüntüler Yayınlandı

Peter Jackson’ın 1. Dünya Savaşı Belgeselinden İlk Görüntüler Yayınlandı

‘’Yüzüklerin Efendisi’’ ve ‘’Hobbit’’ serilerinin yönetmeni Peter Jackson, daha önce hiç yayınlanmamış ve renklendirilmiş görüntülerle 1. Dünya Savaşı’nı anlatıyor.

Peter Jackson ‘’Hobbit’’ serisinin son filminden 4 yıl sonra bir belgeselle geri dönüyor. Jackson ‘’They Shall Not Grow Old’’ ile 100 yıllık arşivleri birleştirirken, 1. Dünya Savaşı’nı bambaşka bir dille anlatmaya hazırlanıyor. Bu belgesel için Peter Jackson ve ekibi Imperial War müzelerinin film arşivlerine özel izinle girerek çalışma imkanı bulurken, BBC arşivlerinde de ses kayıtlarına ulaşarak filme hazırlandı.

11 Kasım 1918’deki 1. Dünya Savaşı mütarekesinin 100. yıldönümü için hazırlanan ‘’They Shall Not Grow Old’’, yeni nesillere 1. Dünya Savaşı’nın ön cephelerinden görüntülerle savaşın gerçekliğini gösterecek. Uzun saatler süren video arşivlerinin renklendirildiği, 3 boyutlu görüntülere çevrildiği ve modern sinema çekim tekniklerine dönüştürüldüğü belgesel, 100 yıllık arşivleri bugün çekilmiş gibi sinemaseverlere ulaştıracak.

Peter Jackson’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘’They Shall Not Grow Old’’ ilk dünya gösterimini 16 Ekim’deki BFI Londra Film Festivali’nde yapmaya hazırlanırken, belgeselden yayınlanan ilk görüntüler sinemaseverlerin ‘’daha önce görülmemiş bir 1. Dünya Savaşı’’ deneyimi yaşayacağını gösteriyor.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz