Bi'DünyaHaberler

Şizofreninin Görmezden Gelinmesi İmkansız Serüvenini Harbiye Askeri Müze’de Keşfedin!

Abdi İbrahim Otsuka’nın katkılarıyla hazırlanan ve toplumda şizofreni konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen “Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” isimli sergi, Harbiye Askeri Müze’de ziyarete açıldı.

780

Sergiye ilişkin yapılan açıklamada bulunan Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Dr. Tuna Yavuz, “Görmezden Gelmeyelim” projesiyle günlük hayatta önlerinden geçip fark edilmeyen şizofreni hastalarını görünür hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şizofreni hastaları ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek için projeye destek verdiklerini belirten Yavuz, “Şizofreni hastalarının hayata dahil olması açısından ülkemizde çok ciddi sıkıntılar var. Projenin asıl amacı insanların hastalığa karşı olan önyargısını kırmak” dedi. Tuna Yavuz, misyonlarının hastalığın ve hastalıkla ilgili kişilerin sorunlarını görünür hale getirmek olduğunu ayrıca belirtti. Serginin 15 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyleyen Yavuz,”Görmezden Gelmeyelim projesinin ikinci aktivitesi olan bu serginin hazırlık sürecinde en başta psikiyatrist danışmanlarla oturup, sergi formatını hazırladık. İlk aktivitemizde bir görsel sanatçıyla çalışmıştık. Sonrasında hastaların sorunlarını fark ettirici etkinliklerle projeye devam edeceğiz.” dedi.

hastalaraozgurluk2

Şizofreni hastalığını tarihsel bir çerçevede anlatan “Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” sergisini, 25 Ekim’e kadar Harbiye Askeri Müze’de, 5-15 Kasım tarihleri arasında ise Ankara Cer Modern’de ziyaret etmek mümkün.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Skrillex 7 Kasım’da İstanbul Küçükçiftlik Park’ta!

Sonraki yazı

SALT’ta Uzun Perşembe | 29 Ekim!