Haberler

Uluslararası Edirne Film Festivali 20 Kasım’a Ertelendi

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle Ekim 2015’te ilk kez düzenlenmesi planlanan Uluslararası Edirne Film Festivali, ülke gündemi göz önünde bulundurularak 20 – 26 Kasım 2015 tarihlerine ertelendi.

edirneafis

Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Uzun Film, Ulusal Uzun Film ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarının başvuruları 31 Ağustos 2015 günü sona ermişti. Ulusal Uzun Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışmasına iki yüze yakın film başvurdu. Uluslararası uzun film yarışmasına ise Hırvatistan, Polonya, İran, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Slovakya, Sırbistan, Romanya, Kosova ve Çek Cumhuriyeti gibi elliye yakın ülkeden yüzü aşkın film başvurdu.

Balkan ülkeleri sinemalarından filmler Uluslararası Uzun Film yarışması kapsamında jüri karşısına çıkacak ve yarışma sonucunda bir film Günebakan En İyi Uluslararası Film Ödülü‘nün sahibi olacak.

Türk sinemasından en yeni filmlerin yarışacağı Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında “En İyi Film” , “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” olmak üzere 6 dalda Günebakan Ödülü sahiplerini bulacak.

Ulusal Kısa Film Yarışmasında yarışacak olan filmlerden biri “Günebakan En İyi Kısa Film Ödülüyle” ödüllendirilecek. Ödül töreni festivalin son günü Edirne’de gerçekleştirilecek.

Festivalin Onur Ödülleri usta oyuncu Murat Soydan ve Yeşilçam’a üç binin üzerinde film afişi kazandıran Erol Ağakay’a verilecek. Murat Soydan’ın Hülya Koçyiğit ve Çolpan İlhan’la başrollerinde yer aldığı “Cemile” filmi yeniden izleyici karşısına çıkarken,  Erol Ağakay Mimeray’la Yeşilçam Afişleri sergisi de Edirnelilerle buluşacak.

Uluslararası Edirne Film Festivali süresince çocuk filmleri ve görme ve işitme engelli bireyler için özel hazırlanmış sesli betimlemeli, işaret dili ve alt yazılı filmler festival programında yer alacak. Tüm çocuk filmleri ve engelsiz filmler ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Festival kapsamında Sema Fener’in Dijital Sinematografi kitabıyla Yıldırım Yanılmaz ve Sema Fener’in kaleme aldığı “Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu tematik kitapları basılacak.

Ayrıntılı bilgi için:

http://edirnefilmfestival.com/Anasayfa

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

6 Kasım'da Sinemalarda!

Sonraki yazı

Propaganda 2 Geliyor!