ListelerSinema Yazıları

Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine: Filmleriyle Müzeyyen Senar

Doğduğumuz günden beri sesi kulağımızda.

Besteler yaptı, şarkılar söyledi, şarkılar Müzeyyen’i söyledi. Seksen yıllık emeğiyle göğsüne yasladığı Türk Sanat Müziği’ne, ömrünün tamamını adadı. İstanbul Radyosu’nda, Ankara Radyosu’nda söyledi. Atatürk’e söyledi, ünlü gazinolarda canhıraş alkış tutan seyircisine söyledi. Plak çalışmaları baş tacı edildi, devlet sanatçısı seçildi. Türk gazino tarihinde solistliği başlattı. Söyledi. Felç sonucu sol tarafını yitirdi, söyledi. Küçükken kekeleyen ama şarkı söylerken kekelemeyen bir huyu vardı. Bak sen, bu da mı tesadüftü? Sesini kaybedince bu defa içinden söyledi. Biz yine duyduk. Ağladık, ağlaştık. Derdimiz, kuruyan dermanımız oldu Senar, gözlerimizi kapayıp da dinledik. Aşkın şarabını bir doldurdu, binimiz birden içtik. Günah bizim, kime ne?

Müzeyyen Senar’ı billur sesiyle günümüze gecemize davet edip her daim yaşatırız ama, bir kere de filmleriyle analım. Bilenler, bilmeyenlere söylesin: Müzeyyen Senar’ı kaybetmedik. Şiir dökülen sesinin ucuna mürekkep almaya gitti.

Not: Sıralama kronolojiktir.

muzeyyen_senar_sergi2

Dilan Salkaya

Dilan Salkaya

1994 yılında, ilhamla ve heyecanla İstanbul'da doğdu. Küçük yaşta kelimelere sevdalanınca şairlerini, yönetmenlerini, yazarlarını keşfetti. Baktı ki anlatması lazım, yazma tutkusunu bir mesleğe dönüştürmeye karar verip senarist olma yolunda ilk adımı attı ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde sinema okumaya başladı. Bir yandan eğitimini sürdürürken bir yandan da kariyerini inşa ediyor. Yazdı ve kurtuldu. Yazmasaydı deli olacaktı!

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Yeşim Ustaoğlu’nun yeni filmi “Tereddüt”ün çekimleri başladı!

Sonraki yazı

‘Eisenstein in Guanajuato’ Filminden İlk Fragman!