Haberler

Berlin Film Festivali’nde Yarışacak ‘’Mr. Jones’’dan İlk Görüntüler Yayınlandı

Daha önce Akademi Ödülleri’nde adaylığı bulunan yönetmen Agnieszka Holland’ın son filmi ‘’Mr. Jones’’dan ilk görüntüler yayınlandı.

‘’Mr. Jones’’ ilk dünya gösterimini Berlin Film Festivali’nin resmi yarışmasında yapmaya hazırlanırken, filmden ilk görüntüler yayınlandı. ‘’Mr. Jones’’ daha önce ‘’Europa Europa’’ filmiyle Akademi Ödülleri’nde adaylığı bulunan Polonyalı yönetmen Agnieszka Holland’ın son filmi.

‘’Mr. Jones’’ gazeteci Gareth Jones’un az bilinen gerçek hikayesine dayanıyor. Jones, Gallerli genç ve hırslı bir gazetecidir ve 1933 yılında Sovyetler Birliği’ne seyahat edip, komünist ‘’ütopya’’ efsanesinin arkasındaki dehşet verici gerçekleri keşfetmiştir. Sıradan bir araştırma haberi olarak başlayan yolculuğu, Ukrayna’da hükümetin sebep olduğu kıtlığı ortaya çıkarmasıyla bir ölüm-kalım mücadelesine dönüşür. Gareth Jones’un çabaları sadece Sovyetlerin sansür engeline ve öfkesine takılmaz, Stalin rejiminin himayesindeki Batılı gazetecilerin de tepkisini çeker. Bu gazetecilerin başında da New York Times’ın Moskova şefi Walter Duranty vardır. 1905 ve 1935 yılları arasındaki kısa hayatına rağmen Jones’un hikayesi George Orwell’ın distopik romanı ‘’Hayvan Çiftliği’’ne de ilham kaynağı olmuştur.

‘’Mr. Jones’’un senaryosu Amerika’da doğup büyüyen ve büyük babası Ukrayna’nın doğusundan göç eden Andrea Chalupa’ya ait. Filmin yapımcıları ise Klaudia Smieja, Stanisław Dziedzic ve Andrea Chalupa.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz