ErotikSinema Odaları

Contes immoraux (1974)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

l_71359_800f70e3“Aşk, hoştur aslında, kendisini esinlediği yolların sayısından daha fazla biçimde hoşnut eder insanı.” La Rochefoucauld (Vecizeler)

Kısa belgeselleri ve canlandırma filmleriyle de tanınan sinemanın aykırı yönetmenlerinden Polonyalı Walerian Borowczyk’in dördüncü uzun metrajlı çalışması Contes immoraux, dört hikâyenin bir araya gelmesinden oluşuyor. İlk gösterimini 1974 yılında Locarno Film Festivali’nde yapan filmin, Borowczyk’in her türe dokunan garip imgeler evreninde önemli bir konumda yer aldığını söyleyebiliriz. Gösterime sunulduğu dönemde oldukça tepki çeken ve çeşitli yasaklara uğrayan filmin ilk bölümünde kuzenini kendisine oral seks yapması için ikna etmeye çalışan bir öğrenciyi, ikinci bölümünde genç bir kızın kilitli kaldığı odada bulunan nesnelerle arasındaki erotik bağı, üçüncü bölümde Erzsebet Bathory’nin öyküsünü ve son kısımda ensest ilişki ağını konu edinen “Lucrezia Borgia”yı perdeye aktarıyor. Katmanlı bir tarihsel çizgiyi bir arada tutması bakımından da dikkat çeken film; Borowczyk’in üslubunu her saniyede hissettirecek şekilde erotizmin tekinsiz sularında yüzüyor. Yönetmenin bir diğer eksantrik filmi La bête‘nin, başlangıçta Contes immoraux‘un bir bölümü olarak düşünüldüğünü dipnot düşelim.

Filmin Künyesi
Yönetmen: Walerian Borowczyk
Oyuncular: Lise Danvers, Fabrice Luchini, Charlotte Alexandra, Paloma Picasso

Fırat Terzioğlu

Fırat Terzioğlu

22 Temmuz 1992'de İzmir’de doğdu. Eğitimine Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde devam ediyor. Okulun bünyesinde bulunan radyoda bir süre çalışıp diksiyon dersleri aldı. Küçüklükten beri izlediği filmlerle sinema onun için bir hobiden öte, her şeyi oldu. Sinemadan kalan zamanlarında bateri ve bass gitar çalan Fırat, Avrupa ve özellikle İskandinav Sinemasını çok yakından takip ediyor.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Contes immoraux (1974)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
talha
Ziyaretçi

zaman kaybı. çıplaklı karıdan başka bir şey yok

wpDiscuz
Önceki yazı

20. İzmir Kitap Fuarı Düzenleniyor!

Sonraki yazı

22.İzmir Avrupa Caz Festivali Devam Ediyor!