Haberler

Daniel Day-Lewis Seçkisi İstanbul Modern’de

Daniel Day Lewis Seçkisi İstanbul Modern'de

İstanbul Modern Sinema’nın geçici mekânındaki ilk programı, Daniel Day-Lewis’in muhteşem sinema kariyeriyle başlıyor!

Bu özenle hazırlanmış program, geçtiğimiz yıl oyunculuğu bıraktığını ilan eden İngiliz oyuncu Daniel Day-Lewis’in muhteşem sinema kariyerine ışık tutuyor.

Oyunculuğa 1971 yılında Sunday, Bloody Sunday filmiyle başlayan Lewis, bugüne kadar Steven Spielberg, Martin Scorsese gibi Hollywood’un önemli yönetmenleriyle çalıştı.

İlki Jim Sheridan imzalı İrlanda yapımı Sol Ayağım (My Left Foot, 1989) olmak üzere, Kan Dökülecek (There Will Be Blood, 2007) ve Lincoln (2012) filmlerindeki performansı ile bugüne kadar en çok Oscar ödülü kazanan erkek oyuncu unvanını taşıyor.

Metot oyunculuğunu başka bir çıtaya yükselten Lewis, doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’u canlandırmak için aylarca tekerlekli sandalyeden inmedi, Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (The Unbearable Lightness of Being, 1988) için Çekçe öğrendi, New York Çeteleri’nde (Gangs of New York, 2002) kamera önüne çıkmadan önce Kasap Bill karakterinin deli enerjisini cilalamak için aylarca sabahın 5.00’inde Eminem dinledi.

İnsanlar benim adıma eziyet dolu hazırlanma sürecimden konuşuyor, oysa benim için safi zevk. Örneğin kasaplık ilk tercihim olmazdı normalde ama özel beceri gerektiren her şeyde, örneğin bir kasabın bıçağını bilemesinde bile ayrı bir güzellik var.”

Düşkün olduğunu defalarca dile getirdiği terziliği sonunda karakterine taşıyan Lewis’in, Paul Thomas Anderson ile çektiği ikinci filmi Phantom Thread (2017) sinema ekranındaki son tılsımlı performansı.

İstanbul Modern Sinema, Daniel Day-Lewis’in Phantom Thread’den 1984 yılındaki The Bounty’ye uzanan zaman tünelinde, sanat ile zanaatin kesiştiği o ince yerde hayat verdiği mıknatıs etkisindeki 10 karakteri izleyiciyle buluşturuyor.

Etkinlik 24 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında İstanbul Modern’in geçici olarak hizmet vereceği Tepebaşı’ndaki binasında gerçekleşecek.

Etkinlikte Gösterilecek Filmler

The Age of Innocence, 1993

Gangs of New York, 2002

The Unbearable Lightness of Being, 1988

My Beautiful Laundrette, 1985

My Left Foot: The Story of Christy Brown, 1989

Phantom Thread, 2017

Lincoln, 2012

In The Name of The Father, 1993

The Bounty, 1984

There Will Be Blood, 2007

Gösterim Programı

 

 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz