Haberler

Edinburgh International Film Festivali Başladı

Sinemada yepyeni fikirler ve yeteneklerin peşinde olma mottosunu sürdüren Edinburgh International Film Festivali, uluslararası alanda buluşmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 15 – 26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen festival bu yıl 70. kez düzenleniyor.

13442339_10153570854746937_2261919636163746722_n

1947’den bu yana devam eden EIFF, bünyesinde uluslararası alanda keşfedilen ve promosyonu yapılan birçok filmi barındırıyor. Motivasyonlarının, sinemaya olan tutkuları olduğunu belirten festival ekibi yeni yetenekleri ortaya çıkarmayı da görev edinmiş durumda.

Festival, “eğitim” başlığı altında, Young Programmers ve Student Critics Jury isimli programlarla birçok workshop ve gösterim olanağı da sunduğu gibi genç yetenekleri desteklemeye ve imkânlarını seferber etmeye devam ediyor.

EIFF 2016’da bulunan ödül kategorileri ise şöyle; En İyi Uluslararası Film, En İyi Uluslararası Belgesel Film, En İyi İngiliz Filmi (Michael Powell Ödülü), Öğrenci Kritikleri Jüri Ödülü ve İzleyici Ödülü. Ayrıca animasyon ve kısa film kategorilerinde de ödüller sahiplerini buluyor.

Her yıl 1.400’den fazla yönetmen ve basın katılımı olan festival Creative Scotland, City of Edinburgh Council, EventScotland, Scottish Government ve BFI tarafından destekleniyor.

Program ve festivalde yer alan filmlere göz atmak isterseniz http://www.edfilmfest.org.uk/films adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Judi Dench Tekrar Kraliçe Rolünde

Sonraki yazı

Seyrin Başı Süluk, Sonu Vusul: Takva