Haberler

“En İyi 10 Kısa Film” Belli Oldu!

Antalya Sinema Derneği tarafından organize edilmiş olan “En İyi 10 Kısa Film” çalışması, “10 Film”in yirmi seçkin jüri tarafından belirlenmesiyle tamamlandı. Çalışma, son on yılda Türkiye’deki önemli festivallerden birincilik ödülü almış kurmaca türündeki kısa filmler arasından belirlendi.

10film-gorsel

Antalya Sinema Derneği Başkanı Sidar Serdar Karakaş ile Derneğin Kültür ve Sanat Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Ersümer tarafından yürütülen ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen projede “En İyi 10 Kısa Film”, 20 kişilik seçkin bir jüri tarafından, elli bir kısa film arasından yapılan oylama sonucu belirlendi.

Jüri üyeleri aşağıdaki isimlerden oluşmuştu.

Ümit Ünal, Murat Düzgünoğlu, Erdem Tepegöz, Zeynel Doğan, Melik Saraçoğlu, Tan Tolga Demirci, Gürcan Keltek, Reha Özcan, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Ersümer, Prof. Dr. Ertan Yılmaz, Prof. Dr. Bülent Vardar, Prof. Dr. Senem A. Duruel Erkılıç, Serdar Kökçeoğlu, Kutay Ucun, Murat Tırpan, Banu Bozdemir, Pınar Tınaz, Fırat Sayıcı, Murat Tolga Şen ve Cüneyt Cebenoyan.

“En İyi 10 Kısa Film” ise, en az 10 yıllık geçmişi olan aşağıdaki festivallerin birincileri arasından seçildi.

“Akbank Kısa Film Festivali”, “İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali”, “İFSAK Kısa Film Yarışması”, “İstanbul Uluslararası Film Festivali / Kısa Film Yarışması”, “IKFD Kısa Film Yarışması”, “Ankara Uluslararası Film Festivali / Kısa Film Yarışması” ve “Antalya Altın Portakal Film Festivali / Kısa Film Yarışması”

Antalya Sinema Derneği tarafından organize edilip yukarıda belirtilen yirmi seçkin jüri tarafından oylama sonucu belirlenen “En İyi 10 Kısa Film” ise şu şekilde oluştu :

Adem Başaran (Orhan İnce, 2014)

Buhar (Abdurrahman Öner, 2012)

Dondurma (Serhat Karaaslan, 2014)

Küçük Bir Hakikat (Emre Akay, 2010)

Nolya (Cem Öztüfekçi, 2010)

Patika (Onur Yağız, 2013)

Poyraz (Belma Baş, 2006)

Sessiz (Rezan Yeşilbaş, 2012)

Toz (Fatih Kızılgök, 2004)

Yoldaki Kedi (Can Kılcıoğlu, 2007)

 

“En İyi 10 Kısa Film” Kitaplaştırılıyor!

Antalya Sinema Derneği, yirmi jüri üyesi tarafından belirlenen filmlerin yönetmenleriyle yapılacak röportajlar ve kısa film üzerine düşünen sinemacıların yazılarını bir araya getirecek bir kitabın hazırlığı içinde olunduğunu bildirdi.

“En İyi 10 Kısa Film” Film Festivallerinde!

6-12 Kasım 2015 tarihleri arasında 5.si gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali ve ardından 17-22 Kasım tarihlerinde 16.sı gerçekleştirilecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak. Antalya Sinema Derneği, “10 Film”in, diğer yurt içi festivaller ve üniversite gösterimlerinin yanı sıra yurt dışı festivallerde de yer alması için çalışmalarını sürdürüyor.

Erdem Cerrah

Erdem Cerrah

1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Filmekimi 2015 İzlenimleri – Bir Araf Güncesi: Knight of Cups

Sonraki yazı

“Kemanı Ağlatan Adam” Tekrar Türkiye’de!