Haberler

‘’En İyi Nordik Film’’ Ödülü İçin 10 Aday Belirlendi

Bu yıl 42. si düzenlenecek olan Göteborg Film Festivali’nde ‘’En İyi Nordik Film’’ ödülü için yarışacak 10 film seçildi.

Kuzey Avrupa’nın en büyük film festivali olan Göteburg Film Festivali bu yıl 25 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek. 42. defa ziyaretçilerini ağırlayacak festivalde bu yıl 31. kez ‘’En İyi Nordik Film’’ ödülü verilecek. Orijinal ismiyle ‘’Dragon Award Best Nordic Film’’ ödülü için 10 film finale kalırken, ödülün sahibine bir milyon İsveç Kronu para ödülü de verilecek. Festivalin açılışını Miia Tervo‘nun yönetmenliğini yaptığı Finlandiya filmi ”Aurora” yapacak.

Aurora, 2019

Kazananın 2 Şubat’taki ‘’Dragon Awards’’ gala gecesinde belli olacağı ”En İyi Nordik Film” ödülü için yarışacak filmler ve detayları şu şekilde:

Aurora, Finlandiya. Yönetmen: Miia Tervo
Blind Spot, Norveç. Yönetmen: Tuva Novotny
Aniara, İsveç. Yönetmen: Pella Kågerman ve Hugo Lilja
Koko-di Koko-da, İsveç-Danimarka. Yönetmen: Johannes Nyholm
Harajuku, Norveç. Yönetmen: Eirik Svensson
Lucky One, İsveç. Yönetmen: Mia Engberg
Sons of Denmark, Danimarka. Yönetmen: Ulaa Salim
Säsong, İsveç. Yönetmen: John Skoog
Sonja – The White Swan, Norveç. Yönetmen: Anne Sewitsky
Queen of Hearts, Danimarka. Yönetmen: May El-Toukhy

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz