Bi'DünyaHaberler

Eski İstanbul’a Dijital Yolculuk

İstanbul Deniz Müzesi’nde açılan Pitoresk İstanbul, sanatseverleri zaman tünelinden geçirip 35 dakikalığına 200 yıl öncesinin İstanbul’una götürüyor.

1

19. yüzyılın ünlü ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski’nin İstanbul’u anlatan tabloları, “Dijital Seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde izlenime sunuluyor. Bu anlamda dünyada bir ilk olan “Pitoresk İstanbul” sergisi İstanbul Deniz Müzesi’nde açıldı.

Dijital serginin genel yönetmenliğini Bülent Özükan, müzik yönetmeniliğini Anjelika Akbar, sanat yönetmenliğini ise Murat Öneş yürütüyor.

Boyut Yayın Grubu’nun dijital restoratör ve animatörlerinden oluşan bir ekibin ayları bulan uğraşları sonucu ortaya çıkan sergideki tablolar, perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor. İngilizce ve Arapça altyazılarla desteklenen sergi, ziyaretçilerini 200 yıl öncesinin İstanbul’una götürmeyi amaçlıyor. 22 Mayıs‘a kadar sürecek olan sergiyi gezmek 35 dakika sürecek.

r1

Resim sanatını, müzikle harmanlayan sergiyi Cuma ve Cumartesi akşamları ziyaret edenler 19:00-22:00 saatleri arasında Anjelika Akbar‘ın canlı performansını izleyebilecekler.

Pitoresk sanatı yüzyıllar öncesinin mimarisini ya da manzaralarını resmedilmeye değer cezbedici ve gizemli güzellikler olarak tanımlanıyor.

İstanbul’un dillere destan güzelliği, tarih boyunca pek çok batılı ressamın, gravür sanatçısının ilgisini çekti. Bir zamanlar dünyaya hükmeden padişahların şehri olan İstanbul, sosyal hayatı ve tabii güzellikleriyle büyülü bir dünya demekti sanatçılar için. Şimdi o sanatçıların eserleri, dijital ortamda dev boyutlu görsel şölen olarak İstanbullu sanatseverleri bekliyor.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Bir Fragman: Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Sonraki yazı

Pera Fest Bu Yıl "Ayrımcılığa Karşı Sanat" Diyecek