Bi'DünyaHaberler

Giovanni Scognamillo Yaşamını Yitirdi

Sinema tarihçisi, yazar, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmen Giovanni Scognamillo 87 yaşında yaşamını yitirdi. İtalyan asıllı Levanten Scognamillo 2000 yılında 19. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü ve 8. Uluslararası Ankara Film Festivali Yaşam Boyu Katkı Ödülü’ni almıştı.

13176_giovanni-scognamillo-hayatini-kaybetti

1929 yılında İstanbul’da doğan Giovanni Scognamillo, 1948-1961 yıllarında özellikle Fransız ve İtalyan basın olmak üzere yabancı basında birçok gazete ve dergide sinema yazarlığını devam ettirdi. İlk iki kitabı olan “1965 Sinema Yıllığı” ve “Türk Sinemasında Kadın ve Seks”i 1965 yılında Agâh Özgüç ile birlikte yazan Scognamillo, 1973 yılında yazdığı “Türk Sinemasında 6 Yönetmen” kitabıyla birlikte kırkın üzerinde kitap yazdı; birçok kitabın Türkçe’ye tercümesini yaptı.

Bunun yanında yaklaşık 60 yıldır bilim-kurgu, sinema, korku edebiyato ve okültizm üzerine yazılar yazan Scognamillo, 1997-1999 yılları arasında Nostromo bilimkurgu dergisinin editörlüğünü yaptı.

Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo” isimli belgeseli 2006 yılında yapılan Giovanni Scognamillo, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde de “Türk Sineması” dersleri verdi.

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Kasım’da İstanbul Modern'de Yeni Türkiye Sineması

Sonraki yazı

Wajda Veda Etti