Haberler

Hiroshima Mon Amour ve Amour Filmlerinin Yıldızı Emmanuelle Riva Hayatını Kaybetti

Son olarak Michale Haneke’nin Amour filminde canlandırdığı rolle hafızalara kazınan Fransız oyuncu Emmanuelle Riva Paris’te hayatını kaybetti. 89 yaşındaki oyuncunun kanser tedavisi gördüğü biliniyordu.

 

Hiroshima Mon Amour, Amour ve Léon Morin, Priest filmlerinin oyuncusu, BAFTA ödüllü Riva, Fransız sinemasının güçlü oyuncularındandı. 1927’de Fransa’da doğan oyuncu, 1959 yapımı, Alain Resnais’nin yönettiği Hiroşima Sevgilim (Hiroshima Mon Amour) filmiyle geniş kitleler tarafından tanındı. 2012 yılında Michael Haneke’nin yazıp yönettiği Aşk (Amour) filminde Jean-Louis Trintignant ile birlikte yaşlı bir çifti canlandırdığı rolüyle, Oscar’a aday gösterildi. Bu rolüyle BAFTA Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Emmanuelle Riva, Georges Franju imzalı Therese Desqueyroux (1962) filmi ile de Venedik’te En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

Gözde Bertuğ
İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yorum yaz