Institut français İstanbul Sineması Nisan Programı

Institut français İstanbul, Nisan ayını dört Fransız yapımı filmi ile kutluyor. Gösterimlerin Institut français İstanbul sinema salonunda gerçekleşeceği etkinlikte tüm filmlerde Türkçe altyazı desteği olacak . 9-30 Nisan tarihlerine gerçekleşecek olan etkinlikte gösterimler her hafta Cumartesi ve Pazar günleri ikişer seansta yapılacak.

Seçki kapsamında, Leos Carax’ın son filmi  Annette (2021), Ruanda ve Burundi’de yaşanan iç savaşın gölgesinde büyüyen şarkıcı, besteci ve yazar Gaël Faye’in hayat hikâyesini kaleme aldığı aynı adlı romanından uyarlama Eric Barbier’ın yönetmen koltuğunda oturduğu  Küçük Ülke (Petit Pays, 2020) ve Rémi Bezançon imzalı Henri Pick’in Gizemi (Le Mystère Henri Pick, 2019) izleyiciyle buluşacak.

Alternatif Kısa Institut français İstanbul’un Nisan Ayı Takviminde

Institut français İstanbul’un Nisan takviminde yer alan bir başka etkinlik ise Alternatif Kısa. Her yıl Kısa film iyi gidermottosuyla düzenlenen etkinliğin 22’ncisi 29 Nisan’da Institut français İstanbul’da meraklılarıyla buluşacak.

Institut français İstanbul sinema salonunda Nisan ayında gösterilecek filmlerin tamamı aşağıda:

Küçük Ülke / Petit Pays : 9, 16 ve 30 Nisan, saat 16:00

Gaël Faye’in çok ödüllü romanından uyarlanan Küçük Ülke, bu Fransız-Ruandalı şarkıcı, rapçi, besteci ve yazarın gerçek hikayesinden esinlenmiştir.

1990’larda küçük bir çocuk, Fransız bir girişimci olan babası, Ruandalı annesi ve küçük kız kardeşiyle birlikte Burundi’de yaşıyor. İç savaş patlak verene ve çocukluğunun masumiyetine son verene kadar zamanını sınıf arkadaşlarıyla dört yüz darbe oynayarak geçirir.

Guermantes: 9, 16 ve 30 Nisan, saat 19:00

2020 yazı, Paris’teyiz. Fransa’nın en saygın tiyatro kumpanyası La Comédie-Française, Christophe Honoré’nin Proust’un başyapıtı Kayıp Zamanın İzinde’nin üçüncü kitabı Guermantes Tarafı’nın sahne uyarlaması için provaları sürdürüyor. Birden oyunun Covid-19 salgını yüzünden iptal edildiği haberini alıyorlar. Oyuncular her şeye rağmen provaya devam ediyor, sırf güzellik, hoşluk ve beraber olmanın hazzı için durmuyorlar.

Henri Pick’in Gizemi / Le Mystère Henri Pick: 10, 17 ve 24 Nisan, saat 16:00

Brittany’nin kalbindeki tuhaf bir kütüphanede genç bir editör, hemen yayınlamaya karar verdiği olağanüstü bir el yazması keşfeder. Roman bestseller olur. Ancak dul eşine göre iki yıl önce ölen Bretonlu bir pizzacı olan yazarı Henri Pick, alışveriş listelerinden başka bir şey yazmadı. Bunun bir düzmece olduğuna ikna olan ünlü bir edebiyat eleştirmeni, esrarengiz Henri Pick’in kızının beklenmedik yardımıyla araştırmaya karar verir. Sürükleyici bir edebi gerilim!

Annette: 10, 17 ve 24 Nisan, saat 19:00

2021 Cannes Film Festivali açılış filmi ve en iyi mizansen ödülü; César Ödülleri’nde 11 dalda adaylık ve 5 ödül kazanan müzikal film Leos Carax’ın müthiş dönüşünü müjdeliyor.

Annette, dünyaca ünlü bir soprano ve onun stand-up komedyeni olan eşinin hikayesini konu ediyor. Henry, sert bir mizah anlayışına sahip bir stand-up komedyenidir. Ann ise dünyaca ünlü bir soprano. Tutku dolu olan çiftin hayatı, çocukları Annette’in doğumuyla alt üst olur. Annette, kimsenin hayal edemeyeceği bir kadere sahiptir ve bu durum Henry ve Ann’in hayatlarının değişmesine neden olur.

Daha fazla bilgi almak için:

ifturquie.org

Ekin Taneri

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Editörün Seçtikleri

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.