Haberler

J.J. Abrams Son Yapımı ile ‘’Fantastic Fest’’ Programında Yer Alacak!

J.J. Abrams Son Yapımı ile ‘’Fantastic Fest’’ Programında Yer Alacak!

Korku, fantastik, bilimkurgu ve aksiyon filmlerinin buluştuğu festivalde J.J. Abrams da son projesinin dünya gösterimini yapacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ‘’tematik’’ film festivallerinden ‘’Fantastic Fest’’, 20 – 27 Eylül tarihleri arasında Texas, Austin’de gerçekleştireceği ilk programını açıkladı. Dünyanın birçok köşesinden korku, fantastik, bilimkurgu ve aksiyon türlerinde filmlere ev sahipliği yapan festivalde bu yıl da türünün ilginç örnekleri yer alacak.

 

J.J. Abrams‘ın yapımcılığını üstlendiği ve İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir zombi filmi olan ‘’Overlord’’ da festivalde dünya gösterimini yapacak. Filmin yönetmenlik koltuğunda Julius Avery yer alırken, oyuncu kadrosunda Jovan Adepo, Wyatt Russell, Pilou Asbaek, John Magaro ve Mathilde Ollivier yer alıyor. ‘’The Raid’’ filminin yönetmeni Gareth Evans da Netflix için kamera arkasına geçtiği son filmi ‘’Apostle’’ ile festivaldeki yerini alacak. Timo Tjahjanto, ‘’The Night Comes for Us’’ ile, Alejandro Fadel ise ‘’Murder Me, Monster’’ ile festivalde sinemaseverlerin karşısına çıkacaklar. Festivalde ayrıca eski ve yeni Güney Kore filmleri de gösterilecek. Bu yıl Cannes’da dünya gösterimini yapan Lee Chang-dong’un ‘’Burning’’ filmi de festivalde yerini alacak. Kim Ki-young’dan ‘’Bangreumyeon’’ ve Park Nou-sik’ten ‘’Quit Your Life’’ da Güney Kore sineması nostaljisi yaratacak.

Festival ayrıca bu türlerdeki filmlerin kadın yönetmenlerine de dikkat çekmek amacıyla özel gösterimler yapacak. Ukraynalı Marysia Nikitiuk‘un ‘’When the Tree Falls’’, İspanyol Sonia Escolano‘nun ‘’House of Sweat and Tears’’ ve Danimarkalı Isabella Eklof’un Sundance’de büyük ilgi gören filmi ‘’Holiday’’ de festivalde gösterilecek filmler arasında.

The Guardian tarafından ‘’Amerika’nın en vahşi festivali’’ olarak adlandırılan ‘’Fantastic Fest’’ 20 – 27 Eylül 2018 tarihleri arasında Texas, Austin’de düzenlenecek. Organizasyonun posteri de festivalin ruhunu yansıtması açısından görülmeye değer.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz