Bi'DünyaHaberler

Moderat 11 Kasım’da İstanbul’da

Zorlu PSM, Türkiye’de yılın en önemli müzik olaylarından birine ev sahipliği yapıyor! III’üyle yılın albümlerinden birine imza atan, elektronik müziğin en heyecan verici gruplarından Moderat, 11 Kasım’da Zorlu PSM sahnesinde olacak!

Moderat-Berlin-2013-by-Olaf-Heine-The-Main-MTL-1200x801

Dünyanın en önemli elektronik müzik sahnelerinden biri olan Berlin’den çıkan Moderat, Apparat ismiyle tanınan Sascha Ring ve Modeselektor üyeleri Gernot Bronsert ile Sebastian Szary’den oluşuyor. Hali hazırda elektronik müziğin yaratıcı ve üretken isimleri olarak tanınan üçlünün Moderat çatısı altında buluşması, bugüne kadar birbirinden başarılı 3 albüm ve 6 EP’ye hayat verdi.

Minimal techno, house, bass, glitch, IDM ve electronica gibi tarzları kendi süzgecinden geçiren Moderat’ın serüveni, 2002 yılında Auf Kosten der Gesundheit EP’siyle başladı. Bu EP’nin ardından 2009 yılında yayımlanan, Berlinli üçlünün kendi ismini taşıyan ilk albümü, müzik otoritelerince “yaratıcı ve hayli akılda kalıcı bir albüm” olarak tanımlandı. Albümün başarısına paralel olarak görsel ve işitsel anlamda ayrıcalıklı, son derece güçlü bir canlı performansa sahip olan Moderat, Resident Advisor tarafından aynı yıl, “Yılın En İyi Canlı Performans Grubu” seçildi. Modeselektor’ün en büyük hayranlarından biri olan ve beraber şarkılar üreten Thom Yorke, grubu Radiohead‘in turnesinde Moderat’a alt grup olarak yer verdi. Kayıtta yer alan A New Error, Rusty Nails ve Les Grandes Marches gibi hit şarkılar elektronik müzik listelerinde hep üst sıralara yerleşti.

Elektronik müziğin son dönemlerdeki en başarılı albümlerinden biri olarak gösterilen Moderat’ı, 2013 yılında bir diğer başarılı albüm II izledi. Yayımlandığı yılın en iyi albümler listelerinde zirveye oturan II, özellikle Bad Kingdom single’ıyla büyük sükse yaptı.

Dünyanın en önemli sahnelerinde kapalı gişe konserler veren, en büyük festivallerinde ise geniş kalabalıklara çalan Moderat’ın başarısı, Nisan 2016 yılında yayımlanan yeni albüm III’üyle kaldığı yerden devam ediyor. Berlinli grubun bir üçleme olarak tanımladığı zincirin son halkası olan III, şimdiden yılın en iyi albümlerinden biri olarak gösteriliyor.

Yeni albüm III’ün ardından hayranları tarafından Türkiye’ye gelmesi sabırsızlıkla beklenen Moderat, 11 Kasım tarihinde Zorlu PSM sahnesinde hiç şüphesiz ki unutulmayacak türden bir performans sergileyecek.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Van Gölü Film Festivali Ekim'de

Sonraki yazı

Şartlar Bizi Ayırana Dek: Celeste&Jesse Forever