Haberler

Müzik Filmleri !f İstanbul’da!

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl da müzik tutkunlarını memnun edecek filmlerle geliyor. Janis Joplin’den Blur’e, Kurt Cobain’den The Residents’a, her biri külte dönüşmüş müzisyenlerin filmleri Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

z12783200Q,Kurt-Cobain--Jimi-Hendrix--Janis-Joplin-

Rock müziğin tanrıçası Janis Joplin’in bugüne dek yayınlanmamış görüntülerine ve söyleşilerine yer veren Janis: Little Girl Blue Joplin’in hayatını anlatan ve ailesi tarafından da onaylanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor. 2006’da Oscar’a aday gösterilen Deliver Us from Evil‘la tanıdığımız Amy Berg’in yönettiği film, Piece of My Heart, Cry Baby, Summertime, Mercedes Benz gibi pek çok Janis Joplin klasiğini bir arada sunuyor ve sanatçının John Lennon, Yoko Ono, Jimi Hendrix gibi yıldız isimlerle birlikte çekilmiş görüntülerini de ilk kez izleme şansı veriyor.

Filtresiz Kurt Cobain Deneyimi

Nirvana’nın kurucusu, son 25 yılın en büyük rock yıldızlarından Kurt Cobain’in kişisel günlükleri ve ses kayıtlarından oluşan ‘Cobain: Montage of Heck/Kahrolası Montaj’ ise Rolling Stone dergisinin de deyimiyle “Filtresiz bir Cobain deneyimi” sunuyor. ‘On the Ropes’, ‘The Kid Stays in the Picture’, ‘Chicago 10’ gibi ödüllü belgeselleriyle tanıdığımız Brett Morgan’ın 8 yıl boyunca Cobain’in ailesi ve yakınlarının ilk kez açtığı arşivlerden kurguladığı film, bir rock yıldızının hikâyesinden öte, günlükleri ve kişisel ses kayıtlarıyla daha yakından ve içeriden tanıdığımız bir Kurt Cobain portresi çiziyor. Courtney Love’ın önerisiyle geliştirilen, kızı Frances Bean Cobain’in de yürütücü yapımcısı olduğu film, Cobain hayranlarına bolca gözyaşı döktürecek görünüyor.

Blur Hayranları !F’te Buluşuyor

!f music, 90’larda çığır açan müzikleriyle bugünün pek çok grubuna ilham olmaya devam eden brit pop grubu Blur hayranlarına da sürprizi olacak. Sam Wrench’in yönettiği ‘Blur: New World Towers’, 12 yıl sonra bir araya gelerek geçen yıl Nisan ayında yayınladıkları ‘The Magic Wrip’ albümü için çıktıkları dünya turnesinde Blur’u izliyor ve beş gün boyunca Hong Kong’da grup üyeleriyle zaman geçiriyor. Grubun adı henüz açıklanmayan yeni albümlerinden tüyolar da veren film, kulis ve konser görüntüleriyle bir efsanenin yeniden bir araya gelişini kutluyor.

!f İstanbul’da ayrıca, Hip-Hop modasının 70’lerden günümüze uzanan tarihçesini kronolojik bir hikayeyle anlatan Sacha Jenkins belgeseli ‘Fresh Dressed/Cakalı Faça’ yalnızca müzik tutkunlarına değil moda takipçilerine de göz kırparken, kimliklerini hala saklı tutan avangart rock grubu The Reddents’ın 40 yıllık kariyelerini konu alan ‘Theory of Obscurity: The Residents da gösterilecek.

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat 2016 tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart 2016 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek.

Festival biletleri ise 5 Şubat’ta Biletix’te ön satışa çıkacak. www.ifistanbul.com

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Almanya'da doğdu, Aydın'da büyüdü, Antalya'da okudu. Şimdi ise İstanbul'da okumaya devam etmekte. Bu kısa ve karışık hayatı içinde en çok zevk aldığı şey önce sinema alanında sonra da diğer kültür-sanat dallarında kendini geliştirmek oldu. Öğrenmenin kutsallığına ve sonsuzluğuna inanıyor. Şimdilerde ise şu ana kadarki birikimini diğer fillerle paylaşmayı amaçlıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Jane Got A Gun’dan Yeni Fragman!

Sonraki yazı

Senaristler Birliği Adaylarını Açıkladı!