Bi'DünyaHaberler

“Nerden geldik buraya” Kasım Programları

12 Eylül 1980 darbesinden sonra ortaya çıkan toplumsal hareketler ve popüler kültür ögeleri üzerinden Türkiye’nin yakın geçmişini irdeleyen Nerden geldik buraya sergisi, 29 Kasım’a kadar SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da!

Atölye: Kelimeler Olmadan Yazmak

Kaya Genç

14 Kasım Cumartesi, 13.00-17.00

SALT Galata, Atölye II-III

Yazar Kaya Genç yürütücülüğündeki atölyede, kelime, kavram ve fikirlerin sansürlenmesinin yaratıcılığı nasıl canlandırabileceği incelenecek. 1980’ler Türkiye edebiyatından sansür örneklerinin değerlendirileceği atölyede katılımcılar, klasik romanlardan belirli sahneleri birtakım anahtar kelimeleri kullanmadan yeniden yazacak.
Atolye-Kaya GencKaya Genç 
Believer ve Los Angeles Review of Books dergilerinin İstanbul yazarı. Paris Review, London Review of Books, Guardian gibi yayınlara yazıyor; ayrıca, Index on Censorship’te makaleleri yayımlanıyor. Harvard Üniversitesi Yayınları için Türkçe edebiyat tarihi, IB Tauris için “öfkeli genç Türkiye” üzerine kitaplar yazıyor.

Nerden geldik buraya sergisi paralelinde gerçekleştirilen atölyeye katılım 10 kişiyle sınırlıdır. Atölye dili Türkçe’dir.

Konuşma: Mehmet Konuralp ve Özlem Ünsal

17 Kasım Salı, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Mehmet Konuralp ve Özlem Ünsal, ithal ikameci politikalar yerine ihracata dayalı bir ekonomi modelini Türkiye’ye tanıtan 24 Ocak 1980 kararlarının şehir ve mimariye etkilerini anlatacak. Neoliberal ekonominin İstanbul’u nasıl dönüştürdüğünün tartışılacağı konuşmada, 1980-1993 yıllarındaki mimari pratikler incelenecek.

ATK Tekstil Fabrikasi_Konuralp

Mehmet Konuralp mimar, Konuralp mimarlık bürosunun kurucusu. Tasarımları arasında, İstanbul Karayolları Zincirlikuyu Tesisleri, Sabah Gazetesi Medya Plaza Tesisleri ve ATV Nişantaşı Tesisleri yer alıyor.

Özlem Ünsal şehir araştırmacısı. Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi’nde doktora sonrası çalışmaları ve İstanbul odaklı araştırmalarına devam ediyor.

Bu program, Nerden geldik buraya sergisi paralelinde gerçekleştirilmektedir. Konuşma dili Türkçe’dir.

Konuşma: Melis Behlil ve Yeşim Burul

Petrol’den Opera’ya, Halay’dan Halley’e

18 Kasım Çarşamba, 19.00

SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Açık Radyo’da “Sinefil” programını hazırlayıp sunan Melis Behlil ve Yeşim Burul, 1980’lerdeki Eurovision şarkı yarışmalarında Türkiye’yi temsil eden şarkıcılar ile şarkı, kostüm, performans ve videoları üzerinden bir temsil okuması yapacak. Avrupalılık kavramıyla süregelen çetrefilli ilişkimizin izlerini sürecek olan konuşmacılar, Türkiye’nin Eurovision’la yollarının nasıl ayrıldığını tartışacak.Konusma-Behlil&Burul

Melis Behlil Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü Başkanı, Yeşim Burul ise İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü Öğretim Görevlisidir.

Bu program, Nerden geldik buraya sergisi paralelinde gerçekleştirilmektedir. Konuşma dili Türkçe’dir.

 

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Gönül Yarası (2004)

Sonraki yazı

"Kemal Sunal Sergisi" Antalya Film Festivali'nde!