Bi'DünyaHaberler

Orhan Pamuk’a Tolstoy Ödülü

Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülü’nün uluslararası ayağında bu yılın ödülüne, “Kafamda Bir Tuhaflık” romanı ile Orhan Pamuk layık görüldü. İsmini, Tolstoy’un evinin bulunduğu bölgeden alan ödül, dünyadan 31 yazarın arasından seçilen Pamuk’un oldu.

1025318223

Lev Tolstoy’un adına düzenlenen ve anısını yaşatmak için evinin bulunduğu Yasnaya Polyana’nın ismi verilen ödül, Bolşoy Tiyatrosu’nda düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.

Nobel ödüllü Alman Herta Müller, Fransız Jean Patrick Modiano ve Güney Afrikalı John Maxwell Coetzee gibi yazarların adaylar arasında bulunduğu listeden Orhan Pamuk 2014 yılında yayımlanan romanı ile seçildi. Bu yıl ikinci kez verilen Yabancı Edebiyat kategorisinde ödüle layık görülen Pamuk ayrıca 1 milyon ruble (yaklaşık 50 bin lira) para ödülünün de sahibi oldu. Kitabın Rusça çevirmeni Türkolog Apollinariya Abturina ise 200 bin ruble ödül kazandı.

Yasnaya Polyana Büyük Ödülü ise bu yıl iki yazar, Narine Abgaryan ve Aleksandr Grigorenko arasında paylaştırıldı.

 

Gözde Bertuğ

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sylvester Stallone, Assayas Filminin Kadrosuna Dahil Oldu!

Sonraki yazı

Gary Oldman’lı “Darkest Hour”dan İlk Görsel Geldi!