DramaSinema Odaları

Radiogram (2017)

Bulgaristan 1971 yılında komünist rejimle yönetilirken, küçücük bir köyde, özgür doğanın içinde neredeyse esir edilen insanların hikayesi Radiogram. Köyde insanları özgür düşünceye ve dış dünyayla iletişime teşvik edebilecek her şey yasak; müzik bile! BBC, Deutsche Welle ve Özgür Avrupa Radyosu dinlemek yasak. Yaşanmış bir hikayeden esinlenen filmde, radyo aşığı ve rock’n roll dinlemek isteyen oğluna bu zor şartlar altında yeni bir radyo alabilmek için 100 km uzakta bulunan en yakın şehre yürüyen bir babayı izliyoruz. Rodop Dağları’nın uçsuz bucaksız yeşili, kadraja özgürlük hissini yansıtırken siyasi atmosferin ağırlığı ve beraberinde getirdiği yasakları özgürlüğü kısıtlayarak tezat oluşturuyor. 

Filmin hem senaristi hem yönetmeni olan Rouzie Hassanova, öyküyü kendi babası ve dedesinin hikayesinden yola çıkarak yazdığını dile getiriyor. Film boyunca özgürlük ve müzik arasındaki ilişki, tarihi bir bağlamda inceleniyor. 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Rouzie Hassanova

Oyuncular: Alexander Hadjiangelov, Yana Titova, Aleksandar Aleksiev

 

İlgi Özdikmenli
1995 yılının Ağustos ayında doğdu. Yaz mevsimine aidiyeti belki de bu yüzden çok fazla. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İletişim okudu, bu sırada Studio Oyuncuları’nda tiyatro eğitimini tamamladı. Uzun zamandır “ne yapmak istiyorsun?” sorusuna “insan hikayeleri anlatmak istiyorum” cevabını veriyor. Bu isteğinden ve sinemanın yeni bir dünya kurabilmesine olan hayranlığından yola çıkarak oyunculukla birlikte yönetmen olma idealini birleştirdi. Yine kendi üniversitesinde sinema yüksek lisansına başlamak üzere. Heykel yapıyor. Tatlıları, kamp yapmayı ve yolda olmayı çok seviyor.

Yorum yaz