Haberler

Rahman Altın Grammy’e Çok Yakın!

Rahman Altın Grammy’e dört dalda aday adayı…

Rahman Altın Grammy’e çok yakın…

Grammy ilk kez bu kadar yakın…

unnamed (1)

Rahman Altın Şubat ayında 57’ncisi düzenlenecek Grammy Müzik Ödülleri’ne Kelebeğin Rüyası Filmi’nin Soundtrack albümü dahil olmak üzere dört dalla aday adayı.Türk Sineması müziği, Grammy’de  ilk kez ve bu kadar çok adaylıkla temsil edilecek. Rahman Altın’ın Grammy başarısı şimdiden Türkiye’nin bu konudaki en önemli başarısı. Recording Academy tarafından1957 yılından bu yana verilmekte olan Grammy,  müzik ödüllerinin Oscar’ı kabul ediliyor  ve uluslararası platformda dünyanın en prestijli müzik ödülleri.Altın, Grammy’e Kelebeğin Rüyası Film Müziği, en iyi mühendislik /Kayıt,Mix,Mastering, yılın yapımcısı ve en iyi ürün kapak tasarımı dallarında aday adayı. Altın, Amerika’nın ünlü müzik otoriteleri tarafından Grammy’e en güçlü adaylardan biri olarak gösteriliyor.

 • Visual Media -Film soundtracks   (Görsel Medya/Film Müzikleri)
 • Best Engineering  (En İyi Mühendislik/Kayıt,Mix,Mastering)
 • Producer of the Year  (Yılın Yapımcısı)
 • Best Packaging  (En İyi ürün/Kapak Tasarım, Paket)

 

Rahman Altın, Kelebeğin Rüyası Filmine bestelediği müzikler ile; 15. Milano Uluslararası Film Festivalinde, (İtalya) “En iyi film müziği”, 13. World Soundtrack Academy, (Belçika) “Halkın seçimi” 46. SİYAD Sinema Ödülleri “En İyi Müzik” ve 19. Kral Türkiye Müzik Ödülleri “En İyi Film Müziği” Ödüllerine layık görüldü.

Bir Türk bestecisinin Grammy ödüllerine bir değil, tam dört ayrı dalda  aday adayı olması, adaylığının kabulü ve sonuçta bu ödülün, ödüllerin Türkiye’ye getirilmesi, Türkiye’nin yurtdışında tanıtılmasına büyük bir katkı sağlayacak, Türk müziğinin markalaşmasına yardımcı olacak, ve 100’ncü yılını kutlayan Türk Sinemasını da gerçek anlamda taçlandıracak bir başarı olacaktır.

Altın, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan ve ABD ‘de yayınlanan 2013 Film Müziği listelerinde “1 numara” olmuş ilk ve tek Türk besteci ünvanına sahip.

unnamed (2)

 

Rahman Altın Kimdir?

 

 • Rahman Altın 2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri tarafından sanat alanında “Olağanüstü Yetenek” statüsünden verilen Green Card’a layık görülmüştür.
 • 2002 yılında ASCAP (Amerikan Besteciler, Yayıncılar ve Yazarlar Birliği) ve20th Century Fox tarafından düzenlenen, FILM SCORING WORK SHOP’una tüm dünyadan seçilen 10 film müziği bestecisinden biri olarak davet edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığınca da desteklenen sanatçı,  Amerikan Film Müziği Endüstrisinin en prestijli organizasyonu kabul edilen bu etkinlik esnasında yaptığı çalışmalar ile Hollywood’daki önemli müzik direktörlerinin dikkatini çekmiştir.
 • 2013 yılında, Türkiye’nin bugüne kadar yapılmış en büyük film prodüksiyonu olan “Kelebeğin Rüyası” filminin müziklerini bestelemiştir. 2013 yılında filmin vizyona girmesinden hemen sonra yayımlanan “Kelebeğin Rüyası” Soundtrack albümü Dünya’dave Türkiye’de, Film Müziği listelerinde 1 numara olmuştur.
 • 2011 yılında LucasFilm, bestelerini ‘STAR WARS – Bluraytanıtım ve reklam filmlerinde kullanmıştır.
 • 2013 yılında, Iron Man 3 filmi için ‘Iron Man 3 Statueweb sitesinin müziklerini  bestelemiştir.
 • 2012 yılında Hollywood’un en büyük prodüksiyonlarından biri olan ‘THE AMAZING SPIDERMAN’ filminin kamera arkası belgeselinin müziklerinibestelemiştir.
 • İstanbul 2020 Olimpiyat başvuru kampanyası filmlerinin müziklerini bestelemiştir.
 • 2011 yılında ‘Dark Knight Rises’, ‘Mission Impossible 4’, ‘Man in Black 3’, ‘Lone Ranger’ filmlerinin tanıtım kampanyaları ve fragmanları içinmüzikler bestelemiştir.
 • 2010 yılında HBO için, Steven Spielberg’in prodüktörlüğünü üstlendiği ‘THE PACIFIC’ TV serisinin ve ‘THE SPECIAL RELATIONSHIP’ adlı TV filminin tanıtım fragmanları ve TV tanıtım kampanyaları için müzikler bestelemiştir..
 • 2003 ve 2004 yılında dünyaca ünlü Türk moda tasarımcısı BAHAR KORÇAN’ın NEW YORK FASHION WEEK kapsamındaki moda showlarının müziklerini besteledi. Burada yaptığı çalışmalar HBO marketing direktorlerinin dikkatini çekti ve beğenilerini kazandı. Daha sonra HBO ile çalışmalar yapmıştır.
 • 1998-2014 yılları arasında 2,000’den fazla jingle besteleyerek sektörünönde gelen isimlerinden biri olmuştur. Ulusal ve uluslararası reklam sektöründe besteleri ile “Marka Kimliği” katarak “Müzikal bir Tanı” kazandırdığı isimlerin başında; Mercedes Benz, Coca Cola, Honda, Ikea, HSBC, Kellogg’s, Ford, Danone, Hyundai, Johnnie Walker, Vodefone, BP, Peugeot, Bridgestone, Turkish Airlines, Aviva, Knorr, Bosch, Akbank,Vestel, Zorlu, Linens, Telsim, Turkcell, Axess, Tikveşli, Dimes,Yapı ve Kredi Bankası, Selpak, Fiat, Pril, Petrol Ofisi, Kalebodur,Taç, Pepsi, Oyakbank, Tetrapak, Marshall, Banvit, Panda, Ülker ,Hanımeller, Vakıfbank, Bridgestone, Honda, ve MNG Kargo; gelmektedir.
 • 2011 yılında ABD de düzenlenen Golden Turk Ödüllerinde “ABD’de yaşayan En Başarılı Türk Müzisyen” ve “En BaşarılıTürk” kategorilerinde -Turk of America Media Group – tarafindan aday gösterilmiştir.

unnamed

 

2003-2014 yılları arasında müziklerini bestelediği filmler;

2003 Hürrem Sultan (TV) ,2004 Vizontele TUUBA ,2006 Keloğlan Kara Prense Karşı, 2006 Cenneti Beklerken ,2007 Fedai (TV),2009 Uzak İhtimal,2010 Çok Filim Hareketler Bunlar, 2012 Çanakkale 1915 (Final Sahnesi), 2013 Kelebeğin Rüyası

10615511_10202088367844577_6447860611564720637_n

 

 

Yorum yaz