SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları: Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri

Depo ve Documentarist’in birlikte düzenlediği SaturDox, dört yıllık aradan sonra yeniden başlıyor. Bu seneki SaturDox Belgesel Buluşmaları, Filistin’deki yaşam ve direnişi konu alan filmlere odaklanıyor. Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri, film gösterimlerinin yanısıra Filistin’deki işgal ve özgürleşme hareketlerinin tarihi ve bugününe dair konuşmalarla birlikte şiir ve edebiyat okumalarını da içeriyor.

24 Şubat’ta başlayacak programda yer alan filmler; Filistinlilerin 7 Ekim 2023 öncesinde Gazze’deki gündelik yaşamlarının olağanüstü koşullarından, Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından maruz bırakıldıkları baskıya, Siyonist şiddete ve Filistinlilerin mücadelesine tanıklık ediyor. Yok Olmaya Karşı: Filistin Filmleri,İsrail ve müttefikleri tarafından geçtiğimiz dört aya sıkıştırılmaya çalışılan işgalin tarihine daha geniş bir zamansal perspektiften bakmayı amaçlıyor.

Saturdox Belgesel Buluşmaları Programı

24 Şubat Cumartesi 

Bir Daha Atla 

Yönetmen: Emanuele Gerosa

İtalya, İsviçre, Lübnan, 2019, 83’

Gazze Parkur Takımı’nın kurucuları olan Jehad ve Abdallah, Gazze Şeridi’nde birlikte büyüyüp yetişir, ama sonradan ilgi alanlarının farklılaşması nedeniyle yıllarca ayrı kalırlar. Şimdi ise kendileri gibi hapiste doğanlar için özgürlüğe kavuşmanın yollarını aramak adına kendilerini her zamankinden daha fazla birlik olma gereksinimi içinde bulurlar.

Söyleşi: Hasan Tahrawi, Filistinli gazeteci

9 Mart Cumartesi 

Aisheen (Gazze’de Hâlâ Hayattayız)

Yönetmen: Nicolas Wadimoff

İsviçre, Katar, 2010, 86’

Aisheen [Gazzede Hâlâ Hayatta] felaketten sonraki bekleyişi anlatıyor. Dünyanın en büyük hapishanesinin içinde daha iyi bir gelecek için bekleyiş. Bu sıradan (ama bu filmle başka anlamlar kazanan) yerlerdeki karşılaşmalar aracılığıyla, film farklı bir Gazze portresi çiziyor. Şiirsel ve zaman zaman gerçeküstü. Aisheen hayata bir övgü…

Söyleşi: Selim SezerHarun Turgan ve Irmak Karasu (BDS Hareketi)

23 Mart Cumartesi

Toprak ve Ekmek

Yönetmen: Ehab Tarabieh

İsrail, Filistin, 2019, 89’

Yönetmen Ehab Tarabieh’in kurguladığı Toprak ve Ekmek, insan hakları örgütü B’Tselem’in sağladığı kameralarla çekilen düzinelerce kısa filmden oluşuyor. İsrail vatandaşları taş atarak, ırkçı tezahüratlarda bulunarak alevleri körüklemeye çalışırken, İsrail askerleri Filistinliler ve çocukları için hayatı zorlaştırmaktan zevk alıyor gibi görünüyor. Tarabieh, Filistinlilerin içerisinde yaşadığı bu korkunç gerçekliğe dair çok sayıda belgeyi biraraya getirerek, adaletsizlik hissinin içimize işlemesini sağlıyor.

Söyleşi: Erhan Keleşoğlu, siyaset bilimci

4 Nisan Perşembe

Hayalet Avcılığı

Yönetmen: Raed Andoni

Fransa, Filistin, İsveç, Katar, 2017, 94’

Yönetmen Raed Andoni, Kudüs’teki Moskobiya sorgu merkezinin, eski mahkumların gözetiminde ve onların anılarına dayanarak, sorgu odalarının ve hücrelerinin ölçekli bir kopyasını inşa ettiriyor. Bu gerçekçi set ortamında, eski mahkumlar maruz kaldıkları sorguları yeniden canlandırıyor, hapishaneyle ilgili ayrıntıları tartışıyor ve tutuklulukları sırasında yaşadıkları aşağılanmayı ifade ediyorlar. Bir noktada yönetmen de kamera karşısına geçiyor ve kendisi de otuz yıl önce Moskobiya’daki hapishanede yaşadıklarına dair parçalanmış anılarıyla yüzleşiyor.

Söyleşi: Ayşe Düzkan, yazar, BDS aktivisti

20 Nisan Cumartesi

Toplayıcılar

Yönetmen: Jumana Manna

Filistin, 2022, 64’

Golan Tepeleri, Celile ve Kudüs’te çekilen Toplayıcılar, İsrail’in doğa koruma yasalarının Filistinlilerin yabanî yenilebilir bitkileri toplama pratiği üzerindeki etkisini göstermek için kurmaca, belgesel ve arşiv görüntülerini kullanıyor. Bitkileri doğadan mutfağa, toplayıcılar ve doğa devriyesi arasındaki kovalamacadan mahkeme salonundaki savunmalara kadar takip eden Toplayıcılar, bu geleneklerde somutlaşan neşe ve bilginin yanısıra yasaklayıcı yasalara karşı direnişi de yakalıyor. Film, korumanın şartlarını ve kısıtlamalarını yeniden çerçeveleyerek, yok olma politikasına, yani neyin yok olacağına ve neyin yaşayacağına kimin karar vereceğine dair soruları da gündeme getiriyor.

Söyleşi: Nicola Saafin, Filistinli aktivist

4 Mayıs Cumartesi

Filistin’den kısa filmler

Bir Dakika, Yönetmen: Dina Naser, Ürdün, Belçika, 2015, 10’

Arada, Yönetmen: Khaled Tanji, Türkiye, Filistin, 2021, 20’

Gazzeden Ev Filmleri, Yönetmen: Basma al-Sharif, Fransa, Filistin, 2013, 24’

Söyleşi: Khaled TanjiArada’nın yönetmeni

SaturDox’da tüm gösterimler 19:00da başlıyor ve konuşmalar gösterimlerin ardından gerçekleşiyor. Tüm filmlerin gösterimi Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak yapılıyor. Etkinlik boyunca tüm gösterimler ücretsiz.  Katılım için herhangi bir kayıt gerekmiyor.

SaturDox 12. Belgesel Buluşmaları’na dair detaylı bilgiye Depo İstanbul’un internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.  depoistanbul.net

Kaynak: SaturDox 2024

 

 

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansını bitirdi. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Ekin Taneri

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansını bitirdi. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Sonraki Yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Seçtikleri

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.