Fil'm Hafızası
Haberler

SineBU’da Mart Ayı Dolu Dolu!

SineBU, Mart ayında 9 yeni film ile sinemaseverleri yeniden seyir zevki yüksek filmlerle buluşturuyor. Mart ayı programını yazının sonunda bulabilirsiniz.


MOONLIGHT ayın en çok beklenen filmi. Film sadece OSCAR 2017 en iyi film ödülü dahil 100’den falza ödül sahibi olması sebebiyle değil LGBTİ+ temsilinde adil, doğru ve kapsayıcı bir anlatı sahibi olmasıyla da izlenmeyi kesinlikle hakkediyor. Tüm bunların üstüne filmin, yönetmeni Barry Jenkins’in debut işi olması filme olan ilgiyi daha da arttırıyor.

PATERSON bir karakter filmi. Jarmusch sinemasına ait yalın ve naif anlatı öğelerini barındıran film günümüz modernitesinin büyük vaat ve hayat mücadelesine karşı bir korunaklı ve çekici alan açıyor. Üstelik film konu edindiği bu temayı teknik olarak anti kurmaca anlatısıyla da ustaca pekiştiriyor. CANNES 2016 yarışma filmi olan bu durum hikayesini Adam Driver ve Jarmusch takipçileri kaçırmayacaktır.

NERUDA şair Pablo Neruda’nın gerçek hayatından polisiye hikaye resimleyen bir dönem filmi. Filmi janrası ve konu edindiği kişi dışında çekici kılan en önemli özellik Pablo Larrain imzalı olması. Yönetmen EL CLUB filmi ile seyircide derin yaralar açmış; tekinsiz, doğrudan ve cesur tarzıyla hayranlık uyandırmıştı.

IT’S ONLY THE END OF THE WORLD son yılların dünya sinemasındaki en genç-konuşulan ismi Xavier Dolan’ın yeni filmi. Film bir tiyatro eseri uyarlaması ve Dolan’ın kariyerindeki en olgun filmi kabul ediliyor. Aile ve yüzleşme üzerine yoğunlaşan yapım, CANNES jüri büyük ve ekümenik jüri ödüllerini kazandı ve “söz ile söylenemeyen fakat yüz yüze aktarılan anlatısı” ile Dolan’a övgüler kazandırdı.

THE RED TURTLE sevmek, korumak ve bağlanmak üzerine söz söyleyen, CANNES belirli bir bakış özel ödüllü bir animasyon film. Filmin “Doğa her zaman hayatı yeniden üretir” tavrı ve diyalogsuz anlatısı eminiz sinemaseverleri salona çekmeye yetecektir.

DAVID LYNCH – THE ART LIFE yönetmenin hayatındaki karanlık noktaları konuşan; hayranları için kaçırılmayacak bir başucu filmi.

COFFEE AND CIGARETTES Roberto Benigi’den Tom Waits ve Iggy Pop’a, sıradışı oyuncu kadrosuyla kahve ve sigara üzerine onlarca absürt muhabbet vaat eden bir film. Jarmusch hayranlarının aşina olduğu; harikulade siyah beyaz estetiğe sahip filmi büyük perdede izleme şansını kaçırmayın.

THINGS TO COME Berlin FF’de gümüş ayı ödülü ile en iyi yönetmen unvanına sahip olan Mia Hansen- Løve imzalı bir başarılı ve çok katmanlı bir dram.

PRINCESS MONONOKE Miyazaki’nin 97 yılında yaptığı, epik bir doğa mücadelesi anlatısı. Bu kült animasyon filmi büyük perdede izleme şansını bir daha bulamayabilirsiniz.

Martta SineBU perdesinde yeni 9 filmin yanı sıra AMERICAN HONEY, MANCHESTER BY THE SEA, I,DANIEL BLAKE, TONI ERDMANN, THE SALESMAN filmlerini de izleyebilmek için şans bulacaksınız.

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir