DramaSinema Odaları

Tereddüt (2016)

Fil'm Hafızası Puanı: 6,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi olan Tereddüt, toplumsal ve bireysel sorunlara gerçekçi bakış açısıyla konusunu şekillendirir. Filmde kadının toplumdaki yeri, kültür farklarıyla beraber, duygusallığı aşırıya kaçırmadan sorgulanır. Ayrıca erken yaşta evliliğe, tecavüze ve şiddete de kendi yorumuyla parmak basmış olan film, bireysel olarak da kadın erkek ilişkisine, cinselliğe ve aldatmaya değinilmiştir.

Tereddüt ismiyle yönetmen, özellikle kadın başrol karakterlerin içinde bulunduğu koşullarla ilgili verecekleri kararların zorluğunu anlatmaktadır. Bununla beraber filmde, toplumun bize mükemmel olarak tanıttığı ilişkilerin, yüzlerdeki ifadeler ile aslında ne kadar insan psikolojisine ters olduğunu görürüz. Toplumsal anlamda ülkemiz ve coğrafyamızda, çocuk gelinler gibi yaygın görülen bir soruna, suçu bir karakterden ziyade daha geniş bir yelpazeye yükleyerek değinen Ustaoğlu bunu, karakterleri tamamen kötü veya tamamen iyi değil, birer “insan” yaparak sağlamıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu
Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık
Ozan Kayhan

Ozan Kayhan

Ekim 92’de Hakkari’de doğdu. İyi dostluklar biriktirdiği Van Fen Lisesi’ni bitirip 2012 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşti. 2011 Van depremi, hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Sinemaya olan tutkusu üniversitedeki öğrenci kulübü Sinema TÖK ile başladı, Fil'm Hafızası'yla da devam ediyor. En sevdiği şair Edip Cansever, en sevdiği kelime ise alternatif.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Les Quatre Cents Coups (1959)

Sonraki yazı

Sanal Gerçeklik !f İstanbul'da!