Bi'DünyaHaberler

The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği 23-24 Ekim’de SSM’de!

12122938_10153604788710767_369978943161366774_n

Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank Sanat’ın desteğiyle 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisi kapsamında sanat, bilim, mimari ve teknolojinin buluşmasını kutlayarak gökyüzüne uzanacak bir sanat olayı olan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”ne ev sahipliği yapıyor.

20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı ZERO’nun sanatı ve teknolojiyi birleştiren devrimci prensiplerine paralel olarak planlanan “The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği”, ilhamını ZERO grubunun II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa sınırlarını aşarak uluslararası bir düşünce akımı haline gelmesini mümkün kılan bir gecelik sergi ve gösterilerden alıyor. Dünya ve Türkiye sanat çevrelerinden önemli isimlerinin ZERO’yu sanat tarihi, teknoloji ve mimari çerçevesinde değerlendireceği konferanslar ile başlayacak etkinlik, sanat ve teknolojinin buluşmasının bir kutlaması olarak ZERO kurucusu merhum sanatçı ve MIT Görsel Sanatlar Bölümü yöneticisi Otto Piene’nin açık hava heykelleri “Şişme Objeler”in SSM terasındaki bir günlük performansıyla sona erecek.

“The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği” kapsamında, 23 Ekim 2015 Cuma günü Türkiye ve Dünya sanat çevrelerinin önemli isimleri sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, ZERO kurucusu merhum Otto Piene’nin eşi, MIT öğretim görevlisi ve sanatçı Elizabeth Goldring Piene, MIT Müzesi’nde teknoloji ve sanat üzerine küratöryel çalışmalarda bulunan Laura Knott, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Emeritus Dekanı ve 2016 İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mark Wigley’in katılımıyla, ZERO’nun dünü, bugünü ve geleceği tartışılacak.

24 Ekim 2015 Cumartesi günü gerçekleşecek gökyüzü performansında ise sanatçılar ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir performans grubu, Otto Piene’nin 1969 yılında yarattığı “Gökyüzü Sanatı” kavramıyla beraber ürettiği “Şişme Objeler”i helyum ile şişirerek canlandıracak, Emirgan’ın gökyüzüne salarak unutulmaz bir performansı SSM’nin Boğaz’a nazır büyük terasına taşıyacaklar. Mitolojik yıldızlardan esinlenen benzersiz açık hava eserleri ile gökyüzü, katılımcıların eşliğinde bulutlar arasında sonsuz bir tuvale dönüşecek.

Etkinliğe giriş ücretsizdir.

Etkinlik Programı:

• 23 Ekim Cuma
14:00 – 17:00 Konferans: Beral Madra, Mark Wigley, Elizabeth Piene, Laura Knott
• 24 Ekim Cumartesi
14:00 – 18:00 Gökyüzü Performansı

Etkinlik linki ise burada.

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Blonde Redhead 15 Ve 16 Aralık'ta Babylon Bomonti'de!

Sonraki yazı

15. KISA-CA Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali başladı!