BelgeselSinema Odaları

The Square (al Midan, 2013)

Mısır’da Mübarek’e karşı 2011 yılında başlayan halk ayaklanması, devamında Mübarek’in görevden ayrılmasına neden olur. Ancak bu olay bir sonuçtan ziyade, sonraki süreçte yaşananların fitili hâline gelir. The Square, Ocak 2011’den başlayarak Mübarek’in devrilişi, devamındaki geçici ordu yönetimi ve Mursi iktidarı dönemlerinde meydana gelen halk ayaklanmalarını takip eden bir belgeseldir. Film, Mursi’nin devrilmesiyle sonlanan, 2013 Ağustos’una dek yaşanan süreci, olayların merkezi olan Tahrir Meydanı’ndan aktarır.

Belgeselde olayları, 2011 Ocak’ında Facebook’taki bir çağrıyla sokağa çıkan ve kendisi gibi sokağa dökülmüş binlerce insanla karşılaşan Ahmed Hassan’dan dinlemeye başlıyoruz. Sonrasında, Ahmed’in tanıştığı Magdy Ashour sayesinde protestoların Müslüman Kardeşler cephesine tanıklık ediyoruz. Belgeselde olayları aktaran kişilerden biri ise The Kite Runner’dan (2007) tanıdığımız ünlü aktör Khalid Abdalla. The Square belgeselinin en güçlü ve farklı yanı, bu kadar kaotik bir süreci, olayların içinden, göstericilerle söyleşiler yaparak ve eylemler boyunca onlarla birlikte hareket edip yan yana koşarak aktarmasıdır. Filme ilişkin ilginç bir ayrıntı da, Mısır’da devam eden hareketlilik gereği, son politik gelişmeleri filme dâhil etmek amacıyla Noujaim’in, belgeselin sonunu 2013 yazı sonrasında değiştirmesidir.

Film, 2013 Sundance ve 2013 Toronto’da belgesel kategorisinde izleyici ödülleri almasının ardından, 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülüne aday gösterilmiştir. Belgeselin Türkiye’deki ilk gösterimi ise 13. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gerçekleşmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jehane Noujaim
Oyuncular: Ahmed Hassan, Khalid Abdalla, Magdy Ashour, Ramy Essam, Ragia Omran
Seçil Karagülle
11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Yorum yaz