Bi'DünyaHaberler

Ücretsiz ‘(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları’ 12 Temmuz’da Başlıyor

12 Temmuz’da BLOK Art Space’te düzenlenecek bir dizi etkinlik ile “(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları”  gerçekleşecek. Yeni medyadan sinema tartışmalarına uzanan tartışmalardan oluşacak etkinlikler 28 Temmuz’a kadar sürecek.

cc_logo_siyah-960x635

 BLOK Art Space ve Creative Çukurcuma işbirliği ile hazırlanan, medya sanatları üzerine tartışmaların yapılacağı “(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları” İstanbul’da gerçekleşecek.

12 Temmuz’da başlayacak etkinlikler 28 Temmuz’a kadar devam edecek.

“(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları”nda,  sanatçı ve küratörler eşliğinde yapılacak sinema ve fotoğraf, yeni medya, performans sanatı gibi okumaların yanı sıra,  film gösterimleri de düzenlenecek.

BLOK Art Space’teki etkinlikler ücretsiz olacak.

Etkinlik programı ise şöyle:

 

12 Temmuz Salı 

17.00 – Açık Kütüphane Buluşması & Sohbet
18.00 – Film Gösterimi – Vahşi Gezegen / Fantastic Planet (1973, Fransa)

13 Temmuz Çarşamba – 17.30
19. Yüzyıl fotoğraf ve sinemasında aksayan bedenler, deliren kadınlar
Moderatör: Eda Sancakdar
Eda Sancakdar İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Bölümünde “Görsel Kültür” ve “Görsel Kültürde Seçilmiş Konular: Surat ve Beden” derslerini vermektedir. Doktorasını Osmanlı’da kadın, delilik ve fotoğraf ilişkisi üzerine yapmakta olan Sancakdar’la 19. yüzyıl  fotoğraf ve sinemasında hareket-delilik, durağanlık eve ölüm ilişkisinin nasıl beden ve teknoloji üzerinden yeniden yazıldığını ve kadın bedeninin neden hep temel anksiyete sebebi olarak görüldüğünü, sıra dışı pratikler ve tekinsiz görüntüler üzerinden tartışacağız.

**Önerilen ön okuma listesi
Mapping the Moving Image: Gesture, Thought and Cinema circa 1900, Pasi Valiaho
In Your Face: Physiognomy, Photography, and the Gnostic Mission of Early Film, Tom Gunning

14 Temmuz Perşembe – 17.00
Asimetrik Bağ Sergisinde Neler Oluyor?
Sanatçılar: Erdal İnci, Ayşegül Süter, Bahar Yürükoğlu ve Hasan Özgür Top
Naz Cuguoğlu, Mine Kaplangı (Creative Çukurcuma, Istanbul) ve Jonathan Rattner, Paul Collins (COOP Curatorial Collective, Nashville) küratörlüğünde gerçekleşen, Amerika’dan ve Türkiye’den dörder sanatçının altı ay süresince beraber çalışması sonucunda ortaya çıkacak olan Asimetrik Bağ sergisi, Eylül ayında pop-up bir sergiyle Mixer’de ve Ekim ayı boyunca da Seed Space (Nashville)’de gerçekleşecek.

15 Temmuz Cuma
15.00 – Maker Hareketi ve Sanat İlişkisi – Gizem Renklidağ
Gizem Renklidağ moderatörlüğünde Türkiye’de Maker hareketi, son dönem projeleri ve maker hareketinin sanat ile olan ilişkisi üzerine konuşacağız.

17.30 – ÇOBAN projesi sunumu – Bager Akbay
Bager Akbay, robot sanatçının varlığını tamamlayan yeni bir küratör ve yeni bir galeri ilişkisinin nasıl olması gerektiğini sorguladığı “çoban” çalışmasını anlatacak.

18 Temmuz Pazartesi – 17.30
Genç Yeni Medya Sanatçısı için Hayatta Kalma Rehberi
Sanatçılar: NOHLab ekibi (Candaş Şişman & Deniz Kader), Deniz Derbent & Ufuk Barış Mutlu

19 Temmuz Salı – 17.00
Performans Sanatı: Burada ve Şimdi
Moderatör: Simge Burhanoğlu
Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu ile Türkiye’de performans sanatı ve performans sanatının dinamiklerini Performistanbul sanatçılarının son dönem çalışmaları üzerinden inceleyeceğiz.

20 Temmuz Çarşamba – 19.30
Creative Çukurcuma Okuma Grubu
“The Art Formerly Known as New Media”
Creative Çukurcuma iki haftada bir düzenlediği okuma grubu buluşmalarına sizleri de davet ediyor! Makaleyi aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz, lütfen gelmeden okuyun, okuma metni İngilizce, sohbetler Türkçe olacaktır.

https://www.dropbox.com/s/9lrivwxmx48mwlp/ExpExh_week2_reading_The%20Art%20Formerly%20Known%20as%20New%20Media_part1_2.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/bx8yu6t4pblxyhj/ExpExh_week2_reading_The%20Art%20Formerly%20Known%20as%20New%20Media_part2_2.pdf?dl=0

21 Temmuz Perşembe – 17.30
Kadıköy’de neler oluyor?
TOZ artist run space ekibi ile yeni mekanları ve video sanatları üzerine sohbet
Sanatçılar: Ece Eldek, Elvan Ekren, Sinem Dişli ve Volkan Kızıltunç

22 Temmuz Cuma – 19.30
Popcorn gecesi: film gösterimi
Duyurusu ilerleyen günlerde yapılacaktır.

23 Temmuz Cumartesi – 17.30
Zamansız: Yoğunluk’un bir projesinin tasarım süreci ve mekana yaklaşım
İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler, Elif Tekir ve Nezih Vargeloğlu’ndan oluşan YOĞUNLUK, sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanıyor.

28 Temmuz Perşembe – Kapanış etkinliği
Duyurusu ilerleyen günlerde yapılacaktır.

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Ünlü Aktör Bud Spencer Hayatını Kaybetti

Sonraki yazı

Amerikan Film Enstitüsü Belgesel Festivali Bitti!