Haberler

Amerikan Film Enstitüsü Belgesel Festivali Bitti!

22-26 Haziran tarihlerinde 14.sü düzenlenen ve Amerika’nın en iyi belgesel festivallerinden sayılan Amerikan Film Enstitüsü Belgesel Festivali sona erdi. 

afidocs

14. Amerikan Film Enstitüsü Belgesel Festivali‘nde bu yıl 30 farklı ülkeden toplamda 94 adet belgesel filmi gösterimi Washington’da ve Silver Spring’de yapıldı. Festival, galasında Akademi Ödüllü film yapımcısı Alex Gibney‘in Zero Days ile açılışını yaparken ikinci günün konukları ise Audrie & Daisy filmi ile Bonni Cohen ve Jon ShenkNewtown filmi ile ise Kim A. Snyder idi.

Festivalin kapanışında 93 yaşındaki, 1970’li yıllarda Amerikan televizyon sektöründeki unutulmaz katkısıyla akıllardan çıkmayan Norman Lear’i konu alan Norman Lear: Just Another Version of You adlı belgeselin gösterimi yapıldı ve yönetmenleri Heidi Ewing ve Rachel Grady katılımıyla tartışma düzenlendi.

maya angelou

Festivalin Seyirci Ödülü kazananı ise Maya Angelou: And Stilk I Rise belgeseli ile yönetmen Rita Coburn Whack ve Bob Hercules.

Bu yılki Seyirci Kısa Film Ödülü de Snail kısa belgeseli ile Grzegorz Szczepaniak kazandı.

 

 

Melike Kavcıoğlu

Melike Kavcıoğlu

Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Ücretsiz ‘(Yeni) Medya Sanatları Buluşmaları’ 12 Temmuz'da Başlıyor

Sonraki yazı

Palm Springs Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi