DramaSinema Odaları

Welcome (2009)

Film, yüzme öğretmeni Simon’un boşandıktan sonra değişen hayatını ve Iraklı Kürt bir mülteci olan Bilal’in imkânsız gibi görünen gayretini konu alır. Fransa’dan İngiltere’ye Manş Denizi’nden yüzerek geçmenin planları yapan Bilal, Londra’da kız arkadaşına kavuşmak ister. Simon, bu genç aşığın hayallerine kavuşabilmesi için ona yüzme dersleri vermeyi kabul eder. İkili arasında gelişen dostluk, Simon’un hayatında o güne kadar farkına varamadığı şeylerin ortaya çıkmasını sağlar.

Filmde, Simon ile Bilal’in dostluğu üzerinden Fransa’nın mültecilere yardım yasağı ve polisin sığınmacılara uyguladığı sert tutum eleştirilir. Bunun yanında modern bireyin, etrafında olan bitene karşı duyarsızlığı ve önyargıları melodramatik ögelerle süslenerek anlatılır.

Film, Avrupa’da birçok sinema festivalinden ödülle döner. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Ekümenik Jüri Ödülü”nün; Gijon Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ve “Genç Jüri Özel Ödülü”nün; Varşova Uluslararası Film Festivali’nde “İzleyici Ödülü”nün; sahibi olur.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Philippe Lioret

Oyuncular: Vincent Lindon, Fırat Ayverdi, Audrey Dana, Olivier Rabourdin, Derya Ayverdi

Süre: 110 dakika

Mehmet Neşet Turgut
1982 İzmir doğumlu. İlk elektiriği televizyondan aldıktan sonra 6 yaşından itibaren sinemaya gitmeye başladı. Büyük bir aşkla film izleyerek büyüdü. Dokuz Eylül Üniversitesini bitirdi; öğretmen olarak atandı. Fotoğrafçılık ve sinema üzerine akademik düzeyde eğitim aldı. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraştı. 2016 yılından beri sinema ile ilgili yazılar yazmakta ve film okumaları yapmaktadır.

Yorum yaz