Haberler

13. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor!

Akbank Kısa Film Festivali, 13 – 23 Mart tarihleri arasında 13. kez düzenlenecek.

Festival, 10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları, söyleşiler ve yarışmalı bölümleriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak. 52 ülkeden toplam 1.055 kısa filmin başvurduğu 13. Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşuyor. Festival’de Cannes, Berlin, Venedik gibi dünyanın önde gelen film festivallerinde yarışmış birçok filmin de yer aldığı, 37 ülkeden toplam 101 film izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl festivalde, geçtiğimiz sene hayatını kaybeden ünlü yönetmen Abbas Kiarostami’nin sineması mercek altına alınıyor. Festival kapsamında yönetmenin “10 Derste Sinema” belgeseli gösterilirken, ayrıca sineması üzerine bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Kiarostami’nin yakın dostu görüntü yönetmeni Seifollah Samadian ise “Belgesel Sinema” bölümünün konuğu olacak.

Festival kapsamında;

Uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren senaryo koçu ve yapımcı Esther Wouda

Başarılı genç kurgucu Umut Sakallıoğlu

Oyuncu koçu Deniz Erdem

Belgeselci ve eğitmen Semra Güzel Korver

Sinema ve televizyon makyajı alanında uzman Şerife Aydın Terler ve Sezen Türkyılmaz Çaka

Gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.

Ayrıca Şebnem Bozoklu, Settar Tanrıöğen ve Serkan Ercan ile “Oyuncu Gözüyle Kısa Film”, Seifollah Samadian, Rıza Oylum ve Farhad Eivazi  ile “Abbas Kiarostami Sineması Üzerine”, yolu Akbank Kısa Film Festivali’nden geçen Cansu Boğuşlu, Mehmet Zengin ve Güçlü Yaman ile “Görüntü Yönetmenliği”, Mustafa Kara ve Selim Evci ile “Film Yapmaya Dair” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

Katılımcı sayısının sınırlı olduğunu ve davetiyelerin etkinlik günü etkinlikten 1 saat önce Akbank Sanat gişesinden “ücretsiz” temin edilebileceğini söylemekte fayda var.

Detaylı Bilgi

Program detayı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Zeynep Enginer
1991 yılının Ağustos'unda doğdu. İradesi dışında gerçekleşen bu olay takdir edersiniz ki birtakım aktiviteler gerçekleştirmesine de olanak tanıdı. Bu kez iradesiyle; İzliyor, okuyor, yazıyor, yemek yapıyor ve yiyor. Psycho izlemekten ve barbunya yemekten asla sıkılmıyor.

Yorum yaz