Haberler

15. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor

15_izmir_kisa_clp

Bu yıl, 15. kez düzenlenecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 1-5 Kasım tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Ulusal ve uluslararası filmler Altın Kedi Ödülleri için yarışırken, Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri sinemaseverlerle buluşacak.

Bundan önceki yıllarda, İzmir Sinema Derneği tarafından yapılan festival, bu yıl ve bundan sonraki yıllarda Kare Film [http://www.karefilm.com.tr/] bünyesinde, Yusuf Saygı yönetiminde gerçekleştirilecektir.

63 ülkeden 1093 filmin başvurduğu festivalde kurmaca, belgesel ve animasyon dallarında finale kalan filmler Altın Kedi Ödülleri için yarışacak. Tunç Başaran [Yönetmen], Nilüfer Açıkalın [Oyuncu / Yazar], Feza Çaldıran [Görüntü Yönetmeni], Klaus W. Becker [Bremen Film Büro Yöneticisi] ve Gulbara Tolomushova [Sinema Yazarı]’dan oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda Altın Kedi sahiplerini bulacak.

15. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Emek Ödülleri: Türk Sinemasının Efsane Set Amiri Selahattin Geçgel nam-ı diğer Godzilla, Oyuncu Kutay Köktürk, Oyuncu Kemal İncive Sinema Yazarı Sadi Çilingir’e verilecektir.

Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin desteklediği festivalde; Polonya Animasyon Festivali “O!pla”, EFA [European Film Academy], Bremen Film Buro [Almanya], Brussels Short Film Festival [Belçika] ve Shorts Shorts Film Festival & Asia [Japonya] seçkileri ve özel gösterimleriyle beraber 150’yi aşkın kısa film ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacaktır. Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimleri de yapılacak olan etkinliklerle sinemaseverlerle bir araya gelecek.

Bu sene, Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yaşar Üniversitesi başta olmak üzere, İzmir’deki üniversitelerde de film gösterimleri yapılacaktır. Festivalin, ‘Gençlik Ödülü’ ise, izledikleri filmlere verecekleri oylarla öğrenciler tarafından belirlenecektir.

15. ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVAL KOMİTESİ

http://www.izmirkisafilm.org

Festival Merkezi: Ali Çetinkaya Bulvarı No: 70 Daire: 601 35550
Alsancak/Konak İZMİR
Telefon: 0 (232) 421 08 53

Mail Adresleri;
[email protected]
[email protected]
[email protected]org

Gonca Gengonul
Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Yorum yaz