Haberler

18. Randevu İstanbul Film Festivali 4-10 Aralık’ta

Randevu istanbul afişTÜRSAK Vakfı tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen ve bu yıl 18. senesini geride bırakacak olan Randevu İstanbul Film Festivali 4-10 Aralık tarihlerinde sinemaseverlerle buluşuyor.

Türkiye’nin en eski ve köklü festivallerinden biri olan bu festivalde Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Sundance ve Toronto gibi dünyanın en önemli festivallerinde yer almış olan filmler ve bunun dışında ilk kez gösterilecek olan filmler bulunmakta.

Filmlerin gösterimi dışında çeşitli etkinliklerden de oluşan film festivali, zengin ve özgün programıyla izleyici pek çok sürprizle karşılaştırıyor.

Festival İngiltere’de kadınlara eşit oy hakkı için başlatılan kadın hareketini konu alan filmi Suffragette filmi ile açılıyor. Festivalin “Gala İstanbul” bölümünde Monica Belluci’nin başrolünde bulunduğu, bu sene Toronto Film Festivali’nde büyük ilgi gören Ville Marie; Reed Morano’nun ilk yönetmenlik deneyimi, başrollerini Olivia Wilde ve Luke Wilson’un paylaştığı Meadowland; Juliette Binoche’un acılı bir anneyi canlandırdığı, bu sene Venedik Film Festivali’nden 3 ödülle dönen The Wait; yönetmen Tim Blake Nelson’un son filmi Anesthesia bulunmakta.

Film festivallerinin varoluş nedeni olan bağımsız filmlerin takipçilerinin dört gözle bekledikleri bağımsız filmlerin yanı sıra, pek çok sürpriz yeni filmi de meraklılarıyla buluşturmayı hedefleyen “Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler” bölümünde, 2015 Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan, başrolünde Tim Roth’un oynadığı, 600 Miles; Welsh kasabasında yaşanan ergen intiharlarının gerçek hikâyesini anlatan Birdgend bulunmakta. Bu bölümde yer alan diğer filmler de festival seyircisine dertlerini unutturacak bir komedi My Men ve The Experimenter.

Suffragette

“Sinema Tarih Yazıyor” isimli bölümde sinemanın geçmişe, yakın geçmişe, yazılı tarihe, sözlü tarihe dokunduğu, tarihin sinemaya dokunduğu bu bölümde, önemli tarihsel gerçeklere dikkat çeken filmler var: The Anarchists, The Fear, Come What May bu bölümde gösterilecek filmler arasında.

İspanya’nın yabancı dilde Oscar aday adayı, bol ödüllü Flowers (Loreak) aynı zamanda Bask dilinde İspanya’nın aday gösterdiği ilk film olma özelliğini taşıyor. Tobias Lindholm’ün, Danimarka’nın sınır ötesinde yer aldığı tek savaş olan Afganistan’daki Savaşı anlatan filmi A War (Kriegen) Danimarka’nın bu seneki Oscar aday adayı. Oscar’lı yönetmen Nikita Mihalkov’un Rusya’nın 2016 Oscar aday adayı son filmi Sunstroke da festivalde gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

*Festival mekanları: Cinemaximum City’s Nişantaşı, Fransız Kültür Merkezi

*Bilet ücreti: 11:00-14:00-16:00 gündüz seansları 7 TL, 19.00 – 21.30 seansları 12 TL’dir.

Festivalin broşürü için buraya, program için aşağıya bakabilirsiniz.

randevubrosurtaslak.indd

 

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Bir Sahne: Meg Ryan'ın Orgazm Taklidi

Sonraki yazı

Festivale Yeni Bir Soluk: Ulusal Kısa Film Yarışması