Vizyon

20 Şubat’ta Sinemalarda

 

LifeItself01-691x1024Life Itself / Hayatın Kendisi

Yönetmen: Steve James

Oyuncular: Roger Ebert, Chaz Ebert, Gene Siskel

Ülke: A.B.D

Süre: 118 dk

“Hoop Dreams”, “The Interrupters” gibi başarılı filmlere imza atan belgesel sinemanın ustalarından Steve James bu kez seyirciyi ünlü sinema eleştirmenin Roger Ebert’in hayatına dair samimi ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

Kariyerine 25 yaşında Chicago Sun-Times’ta başlayan, film eleştirmenliğinin ciddiye alınması ve kurumsallaşmasında öncü bir rol üstlenen, Ebert’in son yıllarında blog’unda kaleme aldığı otobiyografisi “Life Itself: A Memoir”’den uyarlanan film,rakip gazete Chicago Tribune’un film eleştirmeni Gene Siskel’la birlikte yaptıkları televizyon programından alkol sorununa 2002’de yakalandığı tiroid kanserine karşı verdiği mücadeleden 2013’teki ölümüne dek vazgeçmediği yazma tutkusuna, kişisel bir Ebert portresi yaratıyor.

Aralarında Martin Scorsese, Werner Herzog, Errol Morris, Ramin Bahrani ve Ava Duvernay gibi ünlü sinemacıların da bulunduğu arkadaşları, meslektaşları ve ailesinin yorumlarıyla zenginleşen film, Ebert’in sadece Amerika için değil, pek çok sinema yazarını derinden etkileyen bir kültür insanına nasıl dönüştüğünü de belgeliyor.

Ulaş Bayhan

Ulaş Bayhan

27 Ağustos 1990'da İzmit'te doğdu. 2013 yılında Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra hızlıca iş hayatına atıldı. Yıllardır gelen sinema merakı onu Fil'm Hafızası ile buluşturdu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Prizma Screening #2 Sergisi: “Gerçekliğin Etkisinin Zamandaki İzleri – Boru Değil”

Sonraki yazı

!f'te bugün Costa ve "Suriye Ses Veriyor" günü! !f'te yarın Suriyeli sinemacılar SALT'ta buluşuyor!