Bi'DünyaHaberler

25. Akbank Caz Festivali

25.-Akbank-Caz-Festivali-600x300

 

Bu sene 25. yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. 25. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında Manu Katché, Bill Frisell, John Scofield & Joe Lovano ve David Sanborn yer alıyor.

Çeyrek asır gibi uzun bir süredir varlığını sürdüren ve geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith ve Enrico Rava gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan festival, 21 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

İlk yılından itibaren kreatif direktörlüğü PozitifLive tarafından gerçekleştirilen 25. Akbank Caz Festivali’nin yıldızlarından biri olan Manu Katché, 22 Ekim günü CRR Konser Salonu’nda sahne alacak. Fildişi Sahili’nden gelen aile köklerinin kendisine kazandırdığı ritim yeteneğini akademik eğitimiyle birleştiren Manu Katché, Afrika ritimleri ile klasik davulu birleştirerek yarattığı özgün tarzıyla dünyanın sayılı davulcuları arasında gösteriliyor. Sanatçıya konserinde Norveçli kadın kontrbasçı Ellen Andrea Wang eşlik edecek.

25. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise caz tarihine adını yazdıran, Grammy ödüllü efsane gitarist Bill Frisell… Üretkenliğiyle hayranlarını her zaman şaşırtan, sadece kendine ait otuzu aşkın albümü bulunan Bill Frisell, 23 Ekim günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde festival tutkunları için unutulmaz bir konsere imza atacak.

20 yıl aradan sonra tekrar bir araya geldiklerinde caz dünyasında büyük heyecan yaratan John Scofield & Joe Lovano, bu kez 25. Akbank Caz Festivali için aynı sahneyi paylaşıyor. Virtüözlüğünün yanında çağdaş cazın en önemli bestecilerinden olan gitarist John Scofield ve Berklee Müzik Akademisi’nde kürsü başkanlığını yapan, Grammy ödüllü tenor saksafoncu Joe Lovano’ın 25. Akbank Caz Festivali kapsamında 25 Ekim günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda vereceği performansı kaçırmayın.

Detaylar burada.

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

SALT’ta Uzun Perşembe: 17 Eylül

Sonraki yazı

11 Eylül'de Sinemalarda!