Haberler

28.Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu!

Bu sene 28.si düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali Şinasi Sahnesi’nde gerçekleştirilen ödül töreni  ile sona erdi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Songül Öden, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün ise Tolga Tekin kazandı.

28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film kategorisinde Genco filmi ödülün kazanırken, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü Albüm kazandı. Ulusal Belgesel Film Yarışması‘nın birincisi Ah, Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın birincisi ise Kot Farkı olurken, SİYAD Ödülü, Reha Erdem‘in Koca Dünya isimli filmine gitti.

Şinasi Sahnesi’nde yapılan, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreninin sunuculuğunu Özge Uzun ve Ünsal Ünlü gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan ve ödül kazanan film ekiplerinin yanı sıra jüri üyeleri, sinemanın tanınmış yüzleri ve akademisyenler de törene katıldı.

Ulusal Uzun kategorisinde yarışan 11 film; Onur Ünlü, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Olena Yershova Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

Genco filminin yönetmeni Ali Kemal Çınar ödülünü jüri başkanı Onur Ünlü ve jüri üyesi Olena Yershova Yıldız’ın elinden aldı.

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü ise Albüm filminin yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu’na Tayfun Pirselimoğlu tarafından takdim edildi.

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü’nü Martı filmi ile Erkan Tunç’a, festivalin Onursal Başkanı Oğuz Onaran verdi. Rüzgarda Salınan Nilüfer filminin iki başrol oyuncusu Songül Öden En İyi Kadın, Tolga Tekin ise En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Jüri, Ceylan Özgün Özçelik’in Kaygı filmini de Jüri Özel Ödülü’ne layık buldu.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol kapanış konuşmasında başta festival ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Ödül töreninde Ceren Aksan keman performansı ile sahne aldı. Ödüller kazanan yapımlar, oyuncular ve yönetmeler ise şu şekilde:

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

– En İyi Film: GENCO- Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran
– Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ALBÜM – Mehmet Can Mertoğlu
– Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: MARTI- Erkan Tunç
– En İyi Yönetmen: REHA ERDEM – Koca Dünya
– Jüri Özel Ödülü: KAYGI – Ceylan Özgün Özçelik
– En İyi Kadın Oyuncu: SONGÜL ÖDEN – Rüzgarda Salınan Nilüfer
– En İyi Erkek Oyuncu: TOLGA TEKİN – Rüzgarda Salınan Nilüfer
– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: İREM SAK – Martı
– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: MUSAB EKİCİ- Babamın Kanatları
– En İyi Görüntü Yönetmeni: TÜRKSOY GÖLEBEYİ – Taş
– En İyi Sanat Yönetmeni: Kaygı – KEREM ARDAHAN, SILA KARACA
– En İyi Kurgu: Babamın Kanatları – UMUT SAKALLIOĞLU, KIVANÇ SEZER
– En İyi Özgün Müzik: BAJAR – Babamın Kanatları
– En İyi Ses Tasarımı: Koca Dünya – REHA ERDEM, HERVE GUYADER

ULUSAL BELGESEL FİLM

– Birincilik Ödülü: AH, Mustafa Ünlü
– İkincilik Ödülü: LÜFER, Mert Gökalp
– Üçüncülük Ödülü: VANK’IN ÇOCUKLARI, Nezahat Gündoğan
– Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ÜÇYÜZBİR, Alican Mansuroğlu

ULUSAL KISA FİLM

– Birincilik Ödülü: KOT FARKI, Ayris Alptekin
– İkincilik Ödülü: GÜNEY KUTBU, Emin Akpınar
– Üçüncülük Ödülü: TAVŞAN KANI, Yağmur Altan
– Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: PATATES OLMASIN, Melisa Üneri

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz